Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE za niewdrożenie niektórych unijnych przepisów dotyczących norm jakości i bezpieczeństwa krwi ludzkiej. KE kwestionuje m.in. dopuszczalny wiek dawców krwi.
Zdaniem Komisji Polska nie wypełnia niektórych zobowiązań wynikających z trzech unijnych dyrektyw, które wprowadzają szereg przepisów mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa krwi. Chodzi m.in. o zasady dotyczące minimalnego wieku krwiodawcy i warunki przywozu krwi z państw trzecich. Termin ich wdrożenia do prawa krajowego upłynął w 2005 i w 2006 r.
Tymczasem projekt nowej ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie pozostaje przedmiotem procedur ustawodawczych na szczeblu rządowym – pisze Komisja w komunikacie.
Według Brukseli Polska nie wypełniła przepisów UE dotyczących kwalifikowalności dawców. Polskie przepisy dotyczące dopuszczalności nieletnich zapewniają niższy poziom ochrony niż przepisy unijne (w szczególności dopuszcza się dawców w wieku poniżej 17 lat) - informuje Komisja.
Komisja ocenia, że w odniesieniu do krwi przywożonej z państw trzecich w polskim prawie nie określono wymogów dotyczących badania oraz identyfikowalności równoważnych do tych, które mają zastosowanie do krwi pobranej w UE. Zdaniem KE wymogi co do treści rocznego sprawozdania z działalności placówek służby krwi nie są w pełni odzwierciedlone w polskich przepisach.
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, przedstawiając 1 grudnia plany działania resortu, wskazywał wśród pilnych wyzwań będących spuścizną po poprzednikach m.in. kwestie zaniedbań w zakresie krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Musimy bardzo się sprężać by implementować te przepisy, bo to jakaś nieprawdopodobna wręcz zaległość – ocenił wówczas.
Z informacji zamieszczonej we wtorek 8 grudnia na stronie BIP Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wynika, że za opracowanie projektu ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie odpowiedzialna będzie w MZ wiceminister Katarzyna Głowala. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd zakreślono na pierwszy kwartał 2016 r.
Głównym celem projektu ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie ma być dostosowanie polskiego ustawodawstwa w obszarze pobierania, badania, preparatyki, przechowywania, wydawania i transportu krwi i jej składników do wymagań dyrektyw europejskich. Celem ustawy ma być także dostosowanie dotychczasowych regulacji dotyczących krwiodawstwa i krwiolecznictwa do standardów konstytucyjnych - głównie odnoszących się do przeniesienia części regulacji z poziomu rozporządzeń na poziom ustawowy.
W projekcie ustawy planowane jest m.in. zagwarantowanie działalności centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa (CKiK) w formie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz uregulowanie kwestii związanych ze zbywaniem nadwyżek osocza.
Projekt ma także określać czasowe ramy akredytacji udzielanej jednostkom organizacyjnym publicznej służby krwi oraz rozszerzyć zakres Krajowego Rejestru Dawców Krwi. W projekcie ma znaleźć się także m.in. przepis wprowadzający obowiązek szkoleń dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych przetaczających krew i jej składniki.
(mpw)