Ministerstwo Obrony Narodowej zamówiło w Stanach Zjednoczonych czołgi Abrams dla polskiej armii. Wojsko ma być w nie wyposażone od przyszłego roku.

REKLAMA

Polska kupi od USA 250 czołgów M1A2 Abrams SEPv3.

Zamawiamy najnowocześniejsze czołgi w wersji najlepiej wyposażonej, czołgi sprawdzone w boju - zapowiedział minister obrony Mariusz Błaszczak. I dodał, że "czołgi Abrams mają spełnić podstawowe zadanie: odstraszania ewentualnego agresora". Zostaną dyslokowane na wschodzie kraju, w 18. Dywizji.

Wszyscy wiemy, gdzie ten agresor leży i jakie zagrożenia potencjalnie są możliwe. A więc jest to szybka, zdecydowana odpowiedź na te zagrożenia - wskazał Błaszczak.

Szef MON podkreślił, że zakup czołgów "nie odbędzie się kosztem innych programów zbrojeniowych". To są dodatkowe pieniądze - zapewnił.

Czołgi Abrams cieszą się sławą "niezniszczalnych"

Polska ma pozyskać najnowszą wersję M1A2 Abrams SEPv3, używaną od 2020 roku. To podstawowy czołg amerykańskiej armii, który jest w służbie od początku lat 80.

Czołg M1 Abrams cieszy się sławą "niezniszczalnego", jest jednym z symboli potęgi amerykańskiej armii i techniki wojskowej USA.

Jednym z powodów wyjątkowej na tle innych czołgów przeżywalności pojazdu oraz jego załogi jest całkowite odseparowanie amunicji od przedziału, w którym znajdują się ludzie.

Głównym uzbrojeniem czołgu jest armata gładkolufowa M256 kalibru 120 mm. Do dodatkowego uzbrojenia można zaliczyć trzy karabiny maszynowe: 12,7 mm M2 i dwa 7,62 mm M240.

Czołg napędza silnik turbowałowy o mocy 1500 koni mechanicznych, który jest w stanie rozpędzić maszynę do prędkości ok. 70 km na godzinę.

Producent informuje, że w najnowszej wersji zwiększono możliwości układu elektrycznego, poprawiono systemy sieciowe oraz komunikacji i przede wszystkim ulepszono opancerzenie, "by zmniejszyć podatność czołgu na improwizowane urządzenia wybuchowe (IED)".

Czołgi M1 Abrams w różnym standardzie znajdują się na wyposażeniu wojsk Maroka, Kuwejtu, Iraku, Egiptu, Australii, Arabii Saudyjskiej i wkrótce Tajwanu. Były używany zarówno w wojnie w Afganistanie, jak i wojnie w Iraku w służbie Stanów Zjednoczonych. Irackie Abramsy brały udział w wojnie przeciwko Państwu Islamskiemu (IS), a saudyjskie podczas wojny domowej w Jemenie.

Czołg został nazwany imieniem generała Creightona Abramsa, dowódcy wojsk amerykańskich biorących udział w wojnie wietnamskiej w latach 1968-1972.