Prawie 5,5 tysiąca wynalazków zgłoszono do Urzędu Patentowego w ubiegłym roku. Nasz kraj awansował właśnie z 23. na 22. miejsce w rankingu najbardziej innowacyjnych państw świata agencji Bloomberg. To niejedyny awans. W ostatnim roku Polska awansowała aż o 7 miejsc - z 46. na 39. w rankingu innowacyjności The Global Innovation Index.
Najwięcej wynalazców w Polsce mieszka na Mazowszu, Śląsku, Dolnym Śląsku i w Małopolsce - mówi w rozmowie z RMF FM doktor Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego.
Wynalazki zgłaszają zarówno osoby prywatne, jak i firmy oraz uczelnie wyższe. W 2016 roku spośród polskich szkół wyższych najwięcej wynalazków zgłosił Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.
Naukowcy z ZUT zgłosili w ubiegłym roku w Urzędzie Patentowym RP 117 wynalazków, wyprzedzając pracowników Politechniki Wrocławskiej (105 zgłoszeń) i Poznańskiej (95). Najwięcej praw ochronnych na wzory użytkowe (194) przyznano pracownikom Politechniki Wrocławskiej.
W latach 2008-16 najwięcej patentów i praw ochronnych na wzory użytkowe otrzymali naukowcy z Politechniki Wrocławskiej - 1112. Na drugim miejscu zestawienia znalazła się Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH) w Krakowie z 693 patentami i prawami ochronnymi, na trzecim - Politechnika Łódzka z 532 patentami.
Prezes Urzędu podała, że w 2016 r. liczba praw wyłącznych udzielonych na wynalazki i wzory użytkowe w Polsce wzrosła aż o 32,9 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem i wyniosła 4222.
Bloomberg bierze pod uwagę tylko badania naukowe w 50 najbardziej rozwiniętych krajach świata, dlatego 22. pozycję w rankingu można uznać za satysfakcjonującą. W wydaniu z 2016 r. tworzonego przez Komisję Europejską rankingu Innovation Union Scoreboard zajęliśmy 23. miejsce, ale to zestawienie obejmuje tylko kraje europejskie. Wynika z niego, że jesteśmy kontynentalnym średniakiem - mówi doktor Alicja Adamczak.
Polscy wynalazcy zgłaszają dużo pomysłów związanych z mechaniką, elektroniką - na przykład nowe modele wiertarek, ale też farmacją i branżą kosmetyczną. Zdarzają się też przepisy kulinarne zgłaszane do Urzędu Patentowego - dodaje prezes Urzędu Patentowego w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Michałem Dobrołowiczem.
Zwróciła uwagę, że lepsze miejsce Polski w rankingu Bloomberga to zasługa nie tylko większej liczby zgłoszeń patentowych i wzorów użytkowych, ale również udzielonych praw patentowych.
(łł)