Każda szkoła ma zapewnić miejsce na przechowywanie części podręczników i przyborów szkolnych. To jest zadanie, które ma być zrealizowane. Wierzę, że szkoły będą przestrzegać prawa - mówiła niemal dokładnie rok temu minister edukacji Katarzyna Hall. Niestety wiara pani minister okazała się zbyt mała, by mieć moc sprawczą… W RMF FM wracamy do tematu ciężkich uczniowskich tornistrów.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Nasz reporter Krzysztof Kot razem ze swoim synem Pawłem pakował jego tornister pierwszoklasisty. Sam plecak waży 0,7 kg. Z książkami, strojem na WF, przyborami szkolnymi i prowiantem tornister waży 3,3 kg. Jeśli weźmiemy pod uwagę wagę chłopca - 21,9 kg, okazuje się, że szkolny tornister jest o ponad kilogram za ciężki…
Niestety w wielu szkołach zalecenia MEN okazały się fikcją. Sprawę bagatelizują nawet kuratoria. Nam kontrolować nie kazano - usłyszał od urzędników w Kujawsko-Pomorskiem nasz reporter Tomasz Fenske.
Rok temu w październiku sprawą zajął się sanepid, który zważył uczniowskie tornistry. Przeciętnie waga szkolnego plecaka była wówczas przekroczona o 15 procent. U rekordzistów - nawet o 38 procent. Czy teraz jest lepiej? Nie wiadomo. Jak się okazuje, inspektorzy sanepidu z powiatowej stacji nie mogą po prostu pójść do szkoły i zważyć tornistrów, bo takie mają procedury. Co innego, jeśli będą wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego. Do takiej akcji musi być przygotowana pewna dokumentacja, której my sami nie możemy sobie tutaj przygotować - przekonuje Barbara Czaplińska z lubelskiego sanepidu.
Inna sprawa, że do tej pory nie ma prawnych norm regulujących wagę tornistrów. Za normę przyjmuje się jednak - według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia - że plecak nie powinien być cięższy niż 10 procent masy ciała ucznia.
Jeśli Twoje dziecko również zmaga się codziennie ze zbyt ciężkim szkolnym tornistrem, napisz do nas! Na Wasze komentarze i zdjęcia czekamy pod adresem mailowym: fakty@rmf.fm. Do Waszej dyspozycji jest też numer telefonu: 600 700 800 i formularz internetowy.