Policjanci udający mafiosów będą mogli: zażywać narkotyki, jeździć po pijanemu, a nawet brać udział w porwaniach i pobiciach. Nie będzie im wolno zabić człowieka lub ciężko go ranić. Takie zapisy zawiera projekt ustawy o pracy operacyjnej policji i służb specjalnych, do którego dotarł "Dziennik".

REKLAMA

Rząd forsuje ustawę, która da policji prawo "bycia poza prawem"; ustawę, która od lat była jednym z głównych postulatów śledczej policji i służb specjalnych. Dla nich to szansa na to, że policja rozpracowująca najgroźniejsze gangi przestanie działać na pograniczu prawa.

"Dziennik" ze szczegółami opisuje - jako przykład - niefortunną operację specjalną policji sprzed ośmiu lat, robioną "po omacku" i z udziałem nieskoordynowanych "wtyk". Skończyła się ona tym, że oficerowie Centralnego Biura Śledczego, którzy dokonywali "zakupu kontrolowanego", spotkali się z kontrahentem, którym był agent Urzędu Ochrony Państwa, dokonujący... sprzedaży kontrolowanej. Jego ochrona składała się z przebranych za bandytów oficerów tajnych służb. Ci rzecz jasna nie wiedzieli, że bandyci po drugiej stronie to policjanci. Rozpętało się piekło. Na szczęście obyło się bez ofiar.

UOP robił dokładnie to, co w Ameryce robi FBI, ale ponieważ nie miał podstawy prawnej, akcja była utajniona. Gdyby operacje jak ta były legalne, można by wymienić się informacjami z CBŚ. A tak każdy działał na własną rękę, powiedział "Dziennikowi" jeden z uczestników zajścia.

Co do tego, że taka akcja nie ma prawa się powtórzyć, panuje pełen konsensus, pisze "Dziennik". O konieczności legalizacji pracy operacyjnej przekonani są przedstawiciele wszystkich partii obecnych w parlamencie. Wielu ma jednak wątpliwości, czy wszystkie działania policji i służb da się skodyfikować. Jeden z byłych polskich szefów tajnych służb mówi wprost: gdyby stróże prawa działali zawsze legalnie, często byliby bezsilni. Na przykład musieliby powstrzymać się od zakładania podsłuchu handlarzom narkotyków, którzy mają immunitety dyplomatyczne.