Z końcem 2022 roku przestały obowiązywać używane dotychczas w polskiej policji legitymacje służbowe. Ich nowy wzór niewiele różni się od poprzedniego. Jest jednak kilka istotnych detali, na które warto zwrócić uwagę, by mieć pewność, że mamy do czynienia z prawdziwym policjantem, a nie oszustem legitymującym się podróbką.
Na nowych legitymacjach policyjnych polskie godło usytuowane jest z prawej strony, na górze dokumentu, tuż obok napisu "Policja". Pod nim widnieje nazwa organu wydającego - np. Komenda Główna Policji czy Komenda Powiatowa Policji z danego miasta. Istotne jest oczywiście zdjęcie funkcjonariusza i widniejący z jego prawej strony numer legitymacji. Pod zdjęciem natomiast znajdziemy numer indentyfikacyjny funkcjonariusza.
Warto zwrócić uwagę także na datę ważności dokumentu. Obowiązujący od 1 stycznia wzór legitymacji jest ważny do końca 2026 roku.
Legitymacja służbowa policjanta ma formę spersonalizowanej karty identyfikacyjnej o wymiarach 85,6 x 53,98 x 0,76 mm, wykonanej z wielowarstwowego poliwęglanu, z licznymi grawerami wykonanymi laserowo. Dokument ma liczne zabezpieczenia przed fałszerstwem. Wśród nich sa: napisy, które zmieniają barwę w zależności od ułożenia legitymacji względem źródła światła, mikrodruki i znaki widoczne wyłącznie w promieniowaniu UV.
Policjant umundurowany powinien posiadać przy sobie legitymacje służbową. Jeżeli mamy wątpliwości, czy na pewno jest to policjant, zawsze możemy go o tę legitymację poprosić. Natomiast policjant nieumundurowany, występujący w ubraniu cywilnym, musi sam - z własnej inicjatywy okazać legitymację służbową, aby nie było żadnych wątpliwości - przypomina rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.
Za posługiwanie się fałszywą legitymacją i podszywanie się pod policjanta grozi odpowiedzialność karna - nawet do pięciu lat pozbawienia wolności.