66 procent mieszkańców powiatu średzkiego opowiedziało się za przystąpieniem do Unii Europejskiej. Wyniki sondażu są niemal identyczne z marcowymi badaniami OBOP-u. Według nich także dwie trzecie badanych Polaków, deklaruje chęć poparcia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

REKLAMA

Zanim jednak wszyscy Polacy będą mogli wypowiedzieć się o wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, jeszcze wcześniej poznamy opinię mieszkańców dwóch opolskich miejscowości: Prudnika i Głuchołaz. Większość partii potwierdziła już swój udział w unijnym prareferendum w Prudniku, które odbędzie się 26 i 27 kwietnia.

Pierwszy dzień będzie szansą na przekonanie prudniczan do swoich racji. Marcin Palade, szef Ośrodka Badań Wyborczych, twierdzi, że najciekawsza będzie sobotnia debata na głównej scenie w rynku.

Chcielibyśmy podzielić partie polityczne wedle ich stosunku do Unii Europejskiej – jesteś „za”, jesteś „przeciw”. W ten sposób uda się doprowadzić do takiej sytuacji, że będzie się debata nie tylko między liderami poszczególnych partii politycznych w obrębie jednego obozu, ale chcemy tę debatę tak skonstruować, by generalnie dochodziło do starcia między obozem proeuropejskim i antyeuropejskim - mówił Palade.

Samo głosowanie odbędzie się w niedzielę. Lokale będą czynne od 8 do 16. Miesiąc później za lub przeciw wstąpieniu do Unii głosować będą mieszkańcy Głuchołaz. Będą oni mieli do wyboru tradycyjną metodę głosowania czyli kartkę i długopis lub elektroniczną: przy użyciu monitorów dotykowych.

11:10