Kwestami przed krakowskimi kościołami rozpoczęła się coroczna kampania "Pola nadziei", prowadzona przez Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie. Zebrane fundusze są przeznaczone na prowadzenie opieki hospicyjnej. Symbolem akcji są żonkile.
Jak poinformowała prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum im. św. Łazarza Jolanta Stokłosa, hospicjum potrzebuje 6 milionów złotych rocznie na pokrycie kosztów utrzymania i opieki nad chorymi. Opieka ta jest bezpłatna.
Symbolem akcji są żonkile. Jak podkreślają organizatorzy "Pól nadziei", kwiaty te przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata.
Celem prowadzonej akcji jest również szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych. Honorowy patronat nad krakowską edycją "Pól nadziei" sprawuje kard. Franciszek Macharski.
W programie tegorocznej kampanii znalazły się m.in. marcowa konferencja "Odcienie Hospicyjnej Nadziei" w Urzędzie Miasta Krakowa, kwietniowe kwesty w szkołach i na uczelniach oraz recital Jacka Wójcickiego w Teatrze Łaźnia Nowa.
W maju po ulicach Krakowa będzie jeździł "żonkilowy tramwaj MPK", a w czerwcu, na zakończenie akcji, odbędzie się spotkanie przedstawicieli hospicjów biorących udział w ogólnopolskich "Polach nadziei".
Krakowskie hospicjum jest kolebką polskich "Pól nadziei" i koordynatorem ogólnopolskiej akcji. Od 2003 roku kampania jest również realizowana przez hospicja w innych miastach Polski. W tym roku włączyło się do niej 47 hospicjów z 36 miast. Każde z nich realizuje program na swoim terenie, pozyskując środki na własną działalność, z zachowaniem ustalonych w Krakowie zasad.