Pogrzeb Jana Lityńskiego odbędzie się w środę, 10 marca, w Warszawie - poinformował Eugeniusz Smolar. Były działacz opozycji w PRL spocznie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach obok m.in. Jacka Kuronia, Bronisława Geremka i Henryka Wujca.

REKLAMA

Były działacz opozycji w PRL utonął 21 lutego w Narwi w okolicach Pułtuska, próbując ratować psa, pod którym załamał się lód. Jego ciało odnaleziono w ubiegłą sobotę 200 metrów od miejsca, w którym złamał się lód; było uwięzione między korzeniami drzew na głębokości około 5 metrów.

"Janek Lityński zostanie pochowany obok J. Kuronia, B. Geremka i H. Wujca na Cm. Wojskowym w środę ok. godz. 15:30. Wcześniej, o 13:00 Msza św. w Kościele Środowisk Twórczych przy pl. Teatralnym. Będzie nagłośnienie na zewnątrz a poza tym transmisja na kanale YouTube kościoła" - przekazał na Twitterze Smolar.

Janek Lityski zostanie pochowany obok J. Kuronia, B. Geremka i H. Wujca na Cm. Wojskowym w rod ok. godz. 15: 30. Wczeniej, o 13: 00 Msza w. w Kociele rodowisk Twrczych przy pl. Teatralnym. Bdzie nagonienie na zewntrz a poza tym transmisja na kanale YouTube kocioa.

esmolarMarch 7, 2021

Ks. Andrzej Luter napisał na Facebooku, że pogrzeb organizowany jest przy wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy.

Kim był Jan Lityński?

Jan Lityński urodził się w 1946 r. Był organizatorem i uczestnikiem studenckich wystąpień w marcu 1968 r., za co został skazany na 2,5 roku więzienia. Pracował jako robotnik, następnie programista komputerowy.

W 1976 r. był współzałożycielem "Biuletynu Informacyjnego", pierwszego pisma ukazującego się poza cenzurą. Był wielokrotnie aresztowany. W 1977 r. był współredaktorem "Robotnika", niezależnego pisma na rzecz zakładania wolnych związków zawodowych. Należał do KSS "KOR", był współpracownikiem Biura Interwencyjnego KSS "KOR" i "Krytyki" (członek redakcji).
W 1980 r. doradca władz NSZZ "Solidarność".

Był autorem uchwalonego przez I Zjazd "Solidarności" Posłania do Ludzi Pracy Europy Wschodniej. W 1981 r. w stanie wojennym był internowany, a następnie aresztowany. Po ucieczce z przepustki z więzienia od 1984 r. w solidarnościowym podziemiu, członek Regionalnego Komitetu Wykonawczego NSZZ "S", Region Mazowsze. W 1989 r. uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Wybrany do Sejmu RP w 1989 z woj. wałbrzyskiego.

W latach 1989-2001 był posłem na Sejm, m.in. przewodniczącym Komisji Polityki Społecznej i Komisji Służb Specjalnych. Od 1990 r. w ROAD, następnie w UD i UW (wiceprzewodniczący). W latach 2008-2010 doradca PLL LOT do spraw społecznych, mediator sporów. W latach 2010-2015 był doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi.

Odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą.