Jakość autogazu (LPG) w Polsce budzi coraz więcej zastrzeżeń. To wniosek z najnowszego raportu jakości paliw. Jeszcze 2 lata temu nieprawidłowości wykrywano na co setnej stacji. W zeszłym roku kwestionowano 4 stacje na 100. Przez pierwsze 3 miesiące tego roku skontrolowano 107 stacji z gazem i zakwestionowano jakość paliwa na 6 z nich.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Według dokumentu inspekcji handlowej, statystycznie nieprawidłowości wynoszą już prawie 6 procent. Mamy tutaj niestety do czynienia z poważnym wzrostem, tak to oceniam - mówi wiceprezes Urzędu Konkurencji i Konsumentów Małgorzata Kozak.
W zeszłym roku najczęściej na gazie oszukiwali właściciele stacji z województwa łódzkiego, opolskiego i podlaskiego. Tam jedna stacja na 10 sprzedawała fałszowany gaz. Oszustów może przybywać w związku z tym, ze coraz wieksza grupa kierowców z oszczędności decyduje się na LPG.
Fałszowana benzyna i fałszowany gaz mogą uszkodzić silniki waszych samochodów. Najniebezpieczniejszy jest jednak nie spełniający norm olej napędowy. Jeśli ma zbyt niską temperaturę zapłonu - może wybuchnąć podczas nalewania z dystrybutora. Szczególnie w upalny dzień.
Jeśli po wizycie na stacji kierowca ma kłopoty z jazdą samochodem, jest możliwe, że został oszukany. W takiej sytuacji łatwo może złożyć skargę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów za pomocą formularza na stronie www. Właśnie po skargach klientów kontrolerzy wyłapują większość oszustów.
Zgłoszenie paliwa złej jakości - formularz (uokik.gov)
Lista skontrolowanych stacji LPG od 13 stycznia do 15 lutego 2011 r.
Lista skontrolowanych stacji paliw od 13 stycznia do 15 lutego 2011 r.
Lista skontrolowanych stacji paliw od 15 stycznia do 31 grudnia 2010 r.