Od stycznia mają zostać zniesione niektóre przepisy regulujące obowiązek meldunkowy. Parlament kończy właśnie prace nad nowelizacją ustawy o ewidencji ludności. Z całkowitym zniesieniem tego obowiązku poczekamy jednak co najmniej do 2016 roku.
W nowych przepisach zniknie obowiązek zameldowania obywateli polskich oraz obywateli UE na pobyt czasowy, nieprzekraczający trzech miesięcy. Nie będzie także obowiązku meldunkowego wczasowiczów i turystów. Przy zmianie miejsca zamieszkania nie trzeba będzie najpierw wymeldować się w jednym urzędzie, aby dopiero w drugim móc zameldować się w nowym miejscu. Wszystkie formalności załatwimy w jednym urzędzie, z chwilą kolejnego zameldowania.
Zgodnie z nowelizacją, formalności meldunkowych będzie można dopełnić przez pełnomocnika. Oznacza to, że ustanowiony przez nas pełnomocnik będzie mógł nas m.in. zarówno zameldować, jak i wymeldować z miejsca stałego pobytu oraz z miejsca pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące.
Nowością będzie także dłuższy termin na zgłoszenie meldunku. Z obecnych 4 dni termin ten zostanie wydłużony do 30 dni.
Przy dokonywaniu meldunku nie będzie obowiązku podawania informacji o wykształceniu, obowiązku wojskowym czy przedkładania książeczki wojskowej. Zniesione zostaną również sankcje karne za niedopełnienie obowiązku meldunkowego. Obecnie, zgodnie z przepisami, za niedopełnienie tego obowiązku grozi m.in. grzywna.