Media publiczne są teraz w całości w rękach opozycji, i to częściowo pozaparlamentarnej. Dlatego Platforma już przygotowuje zmiany w prawie medialnym - pisze "Gazeta Wyborcza". „Projekt nowelizacji ustawy medialnej zmieniającej rolę Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji mamy już gotowy - mówi gazecie Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO), wiceszefowa sejmowej komisji kultury.
Platforma od lat opowiada się za likwidacją KRRiT, ale ponieważ rada jest wpisana w konstytucję, można to zrobić po zmianie ustawy zasadniczej. Dlatego PO chce na razie przekazać kompetencje KRRiT do Urzędu Komunikacji Elektronicznej
Rada byłaby w tej sytuacji ciałem o charakterze rady programowej - mówi Śledzińska- Katarasińska. Bez limuzyn, gabinetów politycznych, ministerialnych tytułów i i ministerialnych pensji. Obowiązywałyby tylko diety za posiedzenie.
Radę wybierałby prezydent, Sejm i Senat, ale obligatoryjnie spośród kandydatów zgłoszonych przez środowiska twórcze i naukowe. Ta nowa Rada wybrałaby nowe władze mediów publicznych - rady nadzorcze, a te zarządy. Nowa Krajowa Rada mogłaby zacząć funkcjonować na początku 2008 r., a to oznacza, że nowe władze mediów publicznych mogłyby zostać wybrane w pierwszej połowie przyszłego roku.