1 września to data przełomowa dla uczniów, którzy poszli dziś do szkoły. Pewne już jest, że nie będą musieli nosić mundurków, które przetrwały w szkołach tylko rok. Oczywiście pod warunkiem, że dyrekcja szkoły nie postanowi inaczej.
Od dziś obowiązuje też nowa, okrojona lista lektur i nauka języka obcego od pierwszej klasy podstawówki. Warto będzie się przyłożyć, bo na zakończenie gimnazjum, oprócz testu, uczniowie będą zadawali także język obcy.
1 września, czyli pierwszy dzień szkoły, pierwsze koty za płoty i pierwsze, powakacyjne nerwy. W osiemnastoosobowej rodzinie państwa Stasiaków z Siedlca na Dolnym Śląsku nerwy – te związane z pierwszym dzwonkiem – mnożą się przez dziewięć, bo aż dziewięcioro młodych Stasiaków powróciło dziś do szkolnych ław. Najmłodszy, Robert, rozpoczął właśnie swoją szkolną przygodę w zerówce, a najstarszy to już prawdziwy weteran, bo przed nim trzecia klasa liceum. W drodze do szkoły, w której okupują aż siedem klas, towarzyszyła im reporterka RMF FM, Barbara Zielińska – posłuchaj relacji:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Od jutra wrócą obowiązki szkolne, ale nie tylko, bo najstarsze Paulina i Sabina przy tak licznym rodzeństwie mają mnóstwo dodatkowych zajęć:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Kalendarium roku szkolnego 2008/2009:
Przerwy świąteczne:
- Boże Narodzenie – od 22 do 31 grudnia;
- Wielkanoc – od 9 do 14 kwietnia.
Ferie zimowe:
- od 19 stycznia do 1 lutego (województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie);
- od 26 stycznia do 8 lutego (województwa: podlaskie, łódzkie, śląskie);
- od 2 do 15 lutego (województwa: lubelskie, podkarpackie, pomorskie, warmińsko-mazurskie);
- od 16 lutego do 1 marca (województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie).
Oprócz tego zajęć dydaktycznych nie będzie w święta państwowe. Dniami wolnymi od nauki mogą być także – po odpracowaniu zajęć w sobotę – poniedziałek 10 listopada i piątek 2 stycznia.
Sprawdzian dla szóstoklasistów odbędzie się 2 kwietnia, a egzamin gimnazjalny w dniach: 22 kwietnia (część humanistyczna), 23 kwietnia (część matematyczno-przyrodnicza), 24 kwietnia (język obcy nowożytny).
Matury odbędą się w maju. Szczegółowych terminów Centralna Komisja Egzaminacyjna jeszcze nie podała. Rok szkolny zakończy się 19 czerwca. Maturzyści zakończą rok szkolny 24 kwietnia.