Rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu nowej kadencji. Posłowie i senatorowie złożyli już ślubowanie. Premier Ewa Kopacz złożyła także dymisję swojego rządu, a prezydent ją przyjął. Była premier poinformowała również, że Sławomir Neumann został szefem klubu parlamentarnego PO.

REKLAMA

Zobaczcie naszą relację do godziny 17!

20:00

Kończymy relację na żywo!

19:52

J. Brudziński (PiS), R. Terlecki (PiS), M. Kidawa-Błońska (PO), S. Tyszka (Kukiz'15) i B. Dolniak (Nowoczesna) zostali wicemarszałkami Sejmu!

19:45

Pani premier kończy, pani premier zaczyna - polecamy blog naszego dziennikarza!

19:23

Jestem bardzo wzruszony, bardzo dziękuję za to zaufanie; czuję wielką odpowiedzialność, wielkie wyróżnienie, za które państwu serdecznie dziękuję - powiedział Karczewski bezpośrednio po wyborze. Podziękował też obecnemu na senackiej sali posiedzeń prezydentowi Andrzejowi Dudzie m.in. za to, że w swoim wystąpieniu podkreślał rangę Senatu. I dzięki naszej pracy, naszej współpracy, jestem przekonany, że podniesiemy rangę Senatu, że spowodujemy, że Senat wyjdzie z takiego cienia, w którym znajduje się w stosunku do Sejmu. Bo Sejm i Senat to takie centrum polskiej demokracji, serce polskiej demokracji - mówił Karczewski. Dodał, że aby "serce dobrze funkcjonowało, to obie komory muszą ze sobą zsynchronizowanie pracować".

19:01


FOTO: Dymisja rzdu Ewy #Kopacz https://t.co/CRMjfdbeeJ pic.twitter.com/pVLeXfVd4L

PremierRPlistopad 12, 2015

18:56

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że desygnuje premiera i powoła nowy rząd "w miarę możliwości w najbliższym czasie".

18:51

W tajnym głosowaniu na Karczewskiego oddano 97 głosów, w tym ważnych było 95. Większość bezwzględna konieczna do dokonania wyboru wynosiła 48 głosów.

18:45

Stanisław Karczewski z Prawa i Sprawiedliwości został wybrany na marszałka Senatu.

18:30

W Sejmie VIII kadencji będzie pięciu wicemarszałków. Posłowie przyjęli uchwałę autorstwa klubu PiS dotyczącą liczby wicemarszałków izby. Poparło ją 239 posłów, 142 było przeciw, 65 wstrzymało się od głosu.

We wcześniejszym głosowaniu posłowie odrzucili projekt uchwały przygotowany przez klub PSL, który zakładał, że będzie siedmiu wicemarszałków izby. Za tę propozycją głosowało 174 posłów, 233 było przeciw, a 31 wstrzymało się od głosu.

18:22


Sejm po godz. 18 wznowił posiedzenie. Teraz pora na uchwałę dotyczącą liczby wicemarszałków izby.

18:02

PSL proponuje przyjęcie uchwały zakładającej, że w Sejmie będzie 7 wicemarszałków, by także najmniejszemu w Sejmie klubowi PSL przypadła ta funkcja - powiedział szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że w razie przyjęcia uchwały kandydatką ludowców byłaby Andżelika Możdżanowska.

17:53

Prezydent Andrzej Duda otwierając pierwsze posiedzenie Senatu, prosił senatorów o zintensyfikowanie współpracy z Polonią i Polakami za granicą. Apelował też o współpracę z prezydenckim Biurem ds. Kontaktów z Polakami za granicą. Prezydent podkreślił, że dyskusje w Senacie zawsze były merytoryczne, a jakość pracy - wysoka. Prosił, by praca nad ustawami była pracą dobrej refleksji, a senatorowie byli aktywni w przekonywaniu posłów i klubów parlamentarnych, by poprawki Senatu były przyjmowane w Sejmie. To jest istotne i główne zadanie Senatu - poprawić to, czego nie udało się dobrze zrobić w Sejmie - podkreślił.

17:31

Senatorowie składają ślubowanie.

17:18

Prezydent w Senacie: chciałbym prosić o merytoryczną pracę nad ustawami; chciałbym też, żeby Senat zintensyfikował współpracę z Polonią i Polakami za granicą.

17:10


Prezydent, podobnie jak wcześniej w Sejmie, podziękował Polakom za udział w wyborach, które są - jak mówił - "najważniejszym aktem w demokracji". Duda dziękował też Państwowej Komisji Wyborczej za sprawne przeprowadzenie wyborów i ogłoszenie ich wyników. Według prezydenta "to przywraca wielu ludziom wiarę w to, że demokracja w Polsce jest prawdziwa".

17:08

Prezydent: Senat jest izbą parlamentu niezwykle ważną i symboliczną; Senat jest istotnym aspektem wolnej, suwerennej i niepodległej Polski.

Przypominamy wystąpienie Kornela Morawieckiego:

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

***

Zgodnie z konstytucją Sejm i Senat wybierane są na czteroletnie kadencje. Kadencje Sejmu i Senatu rozpoczynają się z dniem zebrania się Sejmu na pierwsze posiedzenie i trwają do dnia poprzedzającego dzień zebrania się Sejmu kolejnej kadencji.