"Odbyło się posiedzenie Rady koalicji, na którym ostatecznie zaakceptowano skład rządu" - poinformowała rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska. Nie podała żadnych konkretnych informacji dotyczące tego, kto znajdzie się w nowym gabinecie Mateusza Morawieckiego. Reporterzy RMF FM nieoficjalnie ustalili jednak, że wejdą do niego m.in. Grzegorz Puda i Przemysław Czarnek, a nazwy niektórych resortów (w sumie ma być ich 14) zostaną zmodyfikowane ze względu na nowy podział kompetencji.
Rada Koalicji zebrała się po godz. 14.00, by omówić podział resortów i funkcjonowanie rządu po rekonstrukcji. W spotkaniu uczestniczyli m.in. szef Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz szefowie Solidarnej Polski i Porozumienia - Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin.
Rada Koalicji to ciało, które powstało na mocy podpisanej w sobotę nowej umowy koalicyjnej Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski oraz Porozumienia. Składa się z kierownictwa PiS oraz 2-3 przedstawicieli każdej z dwóch pozostałych partii koalicyjnych.
Prezydium Zarządu Krajowego Porozumienia podczas wtorkowego spotkania zatwierdziło kandydatury posłów, którzy z ramienia Porozumienia wejdą w skład nowej Rady Ministrów - poinformowała we wtorek rzeczniczka ugrupowania Magdalena Sroka. Jak dodała, chodzi o Ministra Rozwoju w randze Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra - członka Rady Ministrów w KPRM do spraw rozwoju samorządu.
Na urząd Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rozwoju rekomendacje uzyskał Jarosław Gowin. Prezydium zarekomendowało na urząd Ministra - członka Rady Ministrów do spraw rozwoju samorządu, posła Michała Cieślaka - podkreśliła.
W RMF FM już rano ujawniliśmy, jak będzie wyglądał skład nowego rządu Mateusza Morawieckiego. Według naszych informacji, będzie w nim czterech wicepremierów: Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin, Piotr Gliński i Jacek Sasin.
Zlikwidowane zostanie Ministerstwo Sportu - będzie ono połączone z resortem kultury. Kierował nim będzie - tak jak do tej pory - Piotr Gliński.
Do rządu wraca lider Porozumienia Jarosław Gowin. Ma on pokierować resortem rozwoju, pracy i turystyki.
Resorty środowiska i klimatu mają zostać połączone w jedno ministerstwo - według naszych informacji, pokieruje nim Michał Kurtyka.
Kolejna uzgodniona zmiana dotyczy resortu rolnictwa. Jak ustaliliśmy, Jana Krzysztofa Ardanowskiego zastąpi w nim Grzegorz Puda.
W ramach zmniejszania liczby ministerstw, połączone zostaną resorty edukacji i nauki. Dziennikarze RMF FM ustalili, że kompetencje Dariusza Piontkowskiego i Wojciecha Murdzka przejmie poseł PiS Przemysław Czarnek.
Według naszych ustaleń, z rządu do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ma odejść Michał Woś. Na nowym stanowisku ma odpowiadać za sprawy obywatelskie.
Lider Porozumienia Jarosław Gowin, który według deklaracji ma wejść do rządu, informował w sobotę, że jeden z nowych resortów obejmie takie obszary jak: rozwój, budownictwo, turystyka i praca. Byłby to rozszerzony resort rozwoju kierowany dotychczas przez wicepremier Jadwigę Emilewicz, która zrezygnowała z członkostwa w Porozumieniu. Emilewicz swoją decyzję argumentowała powrotem do rządu Gowina, który objąłby jedyną tekę ministerialną przypadającą Porozumieniu oraz rozbieżnością zdań z liderem ugrupowania.
Szef KPRM Michał Dworczyk oświadczył w poniedziałek w RMF FM, że intencją jest, by nowy rząd, już po rekonstrukcji, został powołany w połowie tego tygodnia. Nie wykluczył jednak, że m.in. ze względu na kalendarze prezydenta i premiera może dojść do drobnych przesunięć. Jeżeli nie połowa tego tygodnia, to pewnie początek przyszłego - zaznaczył Dworczyk.
Z kolei rzecznik prezydenta Błażej Spychalski stwierdził w rozmowie z PAP, że z uwagi na bardzo napięty kalendarz prezydenta Andrzeja Dudy dokonanie zmian w rządzie w tym tygodniu jest praktycznie niemożliwe.