Norwegia, Szwecja i Australia to trzy kraje, gdzie żyje się najlepiej - wynika z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych. W klasyfikacji 177 krajów Polska znalazła się na 37. miejscu. Najgorzej żyje się w Sierra Leone.
W dorocznym rankingu oenzetowskiego Programu Rozwoju wzięto pod uwagę nie tylko dochód na głowę mieszkańca, ale także poziom edukacji, opieki zdrowotnej i średnią oczekiwaną długość życia.
Od 4 lat na czele listy jest Norwegia. Reszta zamożnych krajów zmieściła się w pierwszej dwudziestce. Miejsca od 4. do 10. zajmują kolejno: Kanada, Holandia, Belgia, Islandia, USA, Japonia i Irlandia. Sierra Leone, od lat nękane wojną domową, jest na ostatnim miejscu siódmy rok z rzędu. Tuż przed nim uplasowały się: Niger, Burkina Faso, Mali i Burundi.
Spośród dziesiątki krajów przyjętych w tym roku do Unii Europejskiej na najwyższym, 27. miejscu uplasowała się Słowenia (tuż za Portugalią i przed Koreą Południową). Cypr, Malta i Czechy zajęły miejsca od 30. do 32., Estonia, Polska, Węgry - miejsca 36.- 38., Litwa i Słowacja - 41. i 42., a Łotwa - 50.