W czwartek rozpoczęły się oględziny miejsca awarii systemu przesyłu ścieków do stołecznej oczyszczalni „Czajka” – dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada. To działania w śledztwie wszczętym przez prokuraturę regionalną w Warszawie. Od soboty, w wyniku usterki, nieczystości z części miasta płyną wprost do Wisły.

REKLAMA

Poza prokuratorem i policjantem z komendy stołecznej w skład zespołu przeprowadzającego oględziny wchodzi też biegły z zakresu gospodarki wodnej, hydrotechniki i melioracji wodnej.

Te działania - jak ustalił reporter RMF FM - podjęto niezwłocznie, gdy stało się możliwe wejście w okolice miejsca awarii. Śledczy informują też, że przedwczoraj i wczoraj funkcjonariusze policji zabezpieczyli w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy, a także w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji, większość dokumentacji dotyczącej systemu odprowadzania ścieków do oczyszczalni "Czajka".

We wtorek początek budowy mostu pontonowego

We wtorek ruszyć ma budowa mostu pontonowego na Wiśle. Ppłk Marek Pawlak poinformował, że przeprawę wybudują wojskowi z 2. Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego oraz 2. Pułku Saperów z Kazunia. Następnie na moście ułożony zostanie awaryjny rurociąg. Wody Polskie za darmo przekazały już miastu jego elementy, wraz z osprzętem. To te same rury, których użyto niemal dokładnie rok temu po poprzedniej bardzo podobnej awarii kolektorów "Czajki".

Przeprawę wybuduje 50 żołnierzy

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował we wtorek, że w budowę przeprawy na Wiśle zaangażowanych będzie 50 żołnierzy. Potem oczywiście żołnierze będą dyżurować. Ten most musi być sprawdzany - powiedział wówczas szef MON.

Zaznaczył, że ze względu na warunki atmosferyczne most pontonowy będzie mógł funkcjonować do listopada. Potem warunki atmosferyczne uniemożliwiają funkcjonowanie mostu pontonowego, ale oczywiście, jeśli prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zwrócił się do premiera Morawieckiego z prośbą o wsparcie, to takie wsparcie ze strony Wojska Polskiego będzie udzielone - zaznaczył szef MON.

Harmonogram prac

Wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński w środę przedstawił harmonogram prac związanych z awarią. Najpierw powstanie most pontonowy z rurociągiem, dzięki czemu nieczystości nie będą już wpadać do Wisły. Równolegle zostaną wykonane przewierty pod rzeką, zamontowane w nich rury przejmą przesył ścieków i pozwolą na demontaż tymczasowego rurociągu na moście pontonowym. Później będzie naprawiany kolektor, który uległ awarii.

Do awarii rurociągu przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" doszło w sobotę. W efekcie jest prowadzony tam awaryjny zrzut nieczystości do Wisły. Decyzja o budowie mostu pontonowego zapadła w poniedziałek. Szczegóły tego przedsięwzięcia omawiane były podczas wtorkowego posiedzenia sztabu kryzysowego w KPRM.

Poprzednia awaria oczyszczalni "Czajka", w efekcie której nieczystości płynęły do rzeki, miała miejsce rok temu. Po decyzji premiera, wojsko zbudowało wówczas most pontonowy, na którym ułożono tymczasowy rurociąg, dzięki któremu ścieki znów trafiały do oczyszczalni.