Rodzice wcześniaków i chorych noworodków od dziś mają prawo do dłuższego urlopu macierzyńskiego. W życie weszły właśnie nowe przepisy, o które rodzice apelowali już ponad rok temu. Sprawdźcie, kto i na jakich zasadach może skorzystać z udogodnień.

REKLAMA

Mama albo tata, którzy chcą skorzystać z wydłużonego urlopu, powinni złożyć u pracodawcy trzy dokumenty. Powinny one docelowo powinny trafić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Po pierwsze, jest to wniosek o wydłużenie urlopu. Po drugie, zaświadczenie ze szpitala. I do tego oświadczenie, który rodzic - czy mama, czy tata - wydłuży urlop. Takie prawo ma bowiem tylko jeden rodzic.

Kto może skorzystać z dłuższego urlopu?

O dłuższy urlop macierzyński mogą wystąpić nie tylko rodzice tych wcześniaków, które rodzą się dzisiaj, lecz wszyscy rodzice, którzy teraz są na urlopie macierzyńskim, a dziecko urodziło się jako wcześniak na przykład dwa miesiące temu.

Można wrócić do szpitala, nawet jeśli dziecko już z niego wyszło, poprosić o zaświadczenie i złożyć oświadczenie z informacją, który rodzic skorzysta z urlopu, a który nie skorzysta. To świadczenie jest w pełni płatne i jest kontynuacją urlopu macierzyńskiego - tłumaczy w rozmowie z RMF FM Elżbieta Brzozowska z Fundacji "Koalicja dla wcześniaka".

Urlop można wydłużyć od dzisiaj o tyle tygodni, ile wcześniak albo chory noworodek musi spędzić w szpitalu po przyjściu na świat.

Według przepisów w przypadku najsłabszych dzieci urlop może być wydłużony nawet o piętnaście tygodni.

Jak to działa w praktyce?

W przypadku dzieci urodzonych przed końcem 28. tygodnia ciąży lub takich, które w dniu przyjścia na świat ważyły mniej niż 1000 gramów, rodzice zyskują dodatkowy tydzień opieki za każde siedem dni pobytu dziecka w szpitalu, maksymalnie do piętnastu tygodni.

Rodzice dzieci urodzonych przed końcem 36. tygodnia ciąży lub urodzonych o czasie, ale wymagających hospitalizacji, także zyskują dodatkowy tydzień opieki za każde siedem dni pobytu dziecka w szpitalu, ale maksymalnie do ośmiu tygodni.

W przypadku ciąży mnogiej, przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, uwzględniona zostanie waga noworodka o najniższej masie urodzeniowej oraz okres pobytu w szpitalu dziecka najdłużej hospitalizowanego.

Urlop ma przysługiwać matkom lub ojcom, a także prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym i adopcyjnym.

Urlopy rodziców chorych noworodków

Żeby pracownik mógł mieć prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, dziecko musi być hospitalizowane w okresie od 5 do 28 dnia po porodzie przynajmniej przez dwa kolejne dni.

Jeżeli hospitalizacja nastąpi 29 dnia od porodu, a dziecko wyszło ze szpitala po trzech dniach od porodu, pracownik nie będzie miał prawa do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego.

Przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego okresy pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8 tygodnia lub 15 tygodnia po porodzie będą się sumowały, a niepełny tydzień zostanie zaokrąglony w górę do pełnego tygodnia.

Regulacja ta uwzględnia przerwy pomiędzy kolejnymi hospitalizacjami dziecka.