Posłowie zdecydowali, że obywatelski projekt „Zatrzymaj aborcję” trafi do sejmowej komisji zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny. Ustawa zakłada zniesienie możliwości aborcji ze względu na prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu.
Najpierw w głosowaniu Sejm nie zgodził się na odrzucenie tego projektu. Wniosek o odrzucenie projektu poparło 187 posłów, przeciw było 254, a wstrzymało się 10. Wśród głosujących przeciw znalazło się 232 posłów Prawa i Sprawiedliwości, 11 z Konfederacji oraz 10 z koalicji PSL-Kukiz'15. Za odrzuceniem opowiedziało się natomiast 126 posłów KO, 49 z Lewicy oraz 11 z Konfederacji.
Następnie pod głosowanie poddany został wniosek o niezwłoczne przystąpienie do drugiego czytania, który również został odrzucony. Przeciwko zagłosowało 375 posłów, za było 68 i 7 wstrzymało się od głosu. Wśród głosujących przeciwko znalazło się 177 posłów PiS, 128 KO, 49 Lewicy oraz 20 posłów PSL-Kukiz'15.
W związku z tym projekt "Zatrzymaj aborcję" skierowany został do komisji zdrowia oraz komisji polityki społecznej i rodziny.
Projekt trafił do Sejmu jesienią 2017 roku. Podpisało się pod nim 830 tysięcy obywateli.
Przypomnijmy, że projekt "Zatrzymaj aborcję" zakłada zniesienie możliwości przerwania ciąży ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu.
Obowiązująca od 1993 r. ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.
Decyzj posw obywatelski projekt uchylajcy moliwo przerywania ciy w sytuacji duego prawdopodobiestwa cikiego i nieodwracalnego upoledzenia podu albo nieuleczalnej choroby zagraajcej jego yciu trafi do komisji: Zdrowia oraz Polityki Spoecznej i Rodziny. pic.twitter.com/7Zrq56RuGd
KancelariaSejmuApril 16, 2020
W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki. W wypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.
Obywatelskie projekty nie podlegają zasadzie dyskontynuacji w momencie zakończenia kadencji parlamentarnej, w której zostały złożone. Dlatego projekt "Zatrzymaj aborcję" może być rozpatrywany w obecnym Sejmie.