Podczas odbywającego się w sobotę zarządu Solidarnej Polski złożono wniosek o wyjście tego ugrupowania ze Zjednoczonej Prawicy - dowiedziała się PAP ze źródeł w Solidarnej Polsce. Wniosek został poddany głosowaniu. Jak podaje Polsat News, zarząd opowiedział się za pozostaniem w koalicji.
Przed godz. 12 w sobotę rozpoczęło się zebranie zarządu Solidarnej Polski w celu omówienia skutków porozumienia zwartego na szczycie UE i bieżącej sytuacji. W rozmowach uczestniczyli wszyscy członkowie zarządu.
Według doniesień "Dziennika Gazety Prawnej" wniosek o wyjście ze Zjednoczonej Prawicy złożył wiceszef MAP Janusz Kowalski. Polityk przez kilka tygodni przekonywał, że zawetowanie budżetu UE jest kluczowe. "Weto albo śmierć" - pisał wielokrotnie w mediach społecznościowych. Podobnie mówili także inni politycy SP.
Trwa zarzd Solidarnej Polski. Bardzo trudna rozmowa po szczycie UE. pic.twitter.com/4wz18OOQKB
m_kaluznyDecember 12, 2020
Wniosek o wyjście z ZP został poddany głosowaniu. Jak podaje Polsat News, Solidarna Polska opowiedziała się za pozostaniem w koalicji. O 17:30 odbyła się konferencja ministra sprawiedliwości i lidera Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. Była poświęcona ocenie unijnego kompromisu dot. budżetu.
Polska i Węgry zrezygnowały z zawetowania nowego unijnego budżetu: przywódcy państw UE zawarli na szczycie w Brukseli kompromisowe porozumienie ws. mechanizmu "pieniądze za praworządność". Zgodnie z wypracowanym kompromisem, uzależnienie wypłat unijnych funduszy od przestrzegania zasad państwa prawa zostaje utrzymane, szefowie państw i rządów Unii przyjęli jednak - niewiążącą prawnie - deklarację szczytu UE, która m.in. odkłada stosowanie mechanizmu "pieniądze za praworządność" o co najmniej dwa lata.
Tę decyzję w czwartek krytykował prezes Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Twierdził, że system warunkowości "stworzy możliwość znaczącego ograniczenia polskiej suwerenności".
Premier Mateusz Morawiecki w sobotniej porannej rozmowie w RMF FM mówił, że wierzy, iż Zjednoczona Prawica zachowa jedność. Będę bardzo mocno namawiał naszych kolegów, żeby utrzymać jedność. Potrafiliśmy razem zrealizować wiele celów. Wzmocniliśmy Polskę i w polityce międzynarodowej i chociażby w sprawności instytucji chociażby podatkowych, i w obszarze polityki historycznej, polityki społecznej. To są wielkie wartości. Warto na nie postawić, warto realizować program Zjednoczonej Prawicy. Będę wszystkich do tego przekonywał i mam nadzieję, że się uda - deklarował szef rządu na antenie RMF FM.