Porozumienie Zielonogórskie zapowiedziało, że po 1 stycznia lekarze zrzeszeni w tej organizacji nie otworzą gabinetów POZ. Oznacza to, że nawet 12 milionów Polaków nie będzie mogło dostać się do lekarzy rodzinnych. Najtrudniejsza sytuacja jest w województwach lubuskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, podkarpackim, łódzkim, opolski i lubuskim.

REKLAMA

We wtorek poinformowano, że 70 proc. lekarzy i 64 proc. placówek POZ aneksowało umowy z NFZ na 2015 r. Ostateczny termin upływa dziś.

Rzeczniczka praw pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska poinformowała, że jeśli pacjenci nie otrzymają świadczenia, będą mogli dzwonić na bezpłatną infolinię, która jest czynna od godz. 9 do 21 po numerem 800 190 590 - można się dodzwonić z każdego telefonu.

"Tu będą udzielane informacje, gdzie jest najbliżej położone miejsce, gdzie udzielane są świadczenia lub, gdy będzie odmowa ich udzielenia, pracownicy będą kontaktowali się z placówką i wpływali na świadczeniodawców, by pacjenci otrzymali pomoc" - powiedziała Kozłowska.
Podkarpacie

Połowa z podkarpackich przychodni nie podpisała jeszcze umów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Może to oznaczać, że w proteście nie będą przyjmować od nowego roku pacjentów. Najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach: mieleckim, tarnobrzeskim i przemyskim. Rzecznik zapewnił jednak, że umowy będą podpisywane jeszcze dziś.

Małopolska

W Małopolsce natomiast bez umów jest 107 przychodni. Dokumentów nie podpisały niektóre przychodnie z okolic Gorlic, Limanowej, Myślenic, Nowego Sącza i Nowego Targu.

Rzeczniczka Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Joanna Pulchna podkreśliła jednak, że nawet w przypadku braku porozumienia z lekarzami zrzeszonymi w PZ pacjenci nie mają powodów do obaw. Jeśli któraś z przychodni nie przyjmie propozycji NFZ i nie podpisze umowy, opiekę zabezpieczą szpitalne oddziały ratunkowe, izby przyjęć i ambulatoria nocnej i świątecznej opieki lekarskiej. Wszystkie te placówki już podpisały aneksy na przyszły rok.

Świętokrzyskie

W woj. świętokrzyskim tylko 13 proc. przychodni będzie nieczynnych. Te nieczynne zastąpią szpitalne oddziały ratunkowe z Sandomierza i Jędrzejowa.

Świętokrzyski oddział NFZ uruchomił specjalną bezpłatną infolinię, po której numerem pacjenci mogą uzyskać informacje, czy ich przychodnia będzie otwarta w 2015 r., a jeśli nie, to gdzie będą mogli szukać pomocy. Pod numer 0-800-060-213 (z telefonu komórkowego bez początkowego zera) można dzwonić w dni robocze w godz. 8-16, a 1 stycznia oraz w weekend w dniach 3-4 stycznia, w godz. 10-18.

Dolny Śląsk

Na Dolnym Śląsku bez opieki lekarzy rodzinnych. Blisko dwieście gabinetów lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej będzie od pierwszego stycznia zamkniętych.

Najgorzej sytuacja wygląda w powiatach ząbkowickim i dzierżoniowskim, gdzie umowy podpisał zaledwie co czwarty lekarz. Co drugi medyk ma kontrakt w powiatach kamiennogórskim, lubańskim, wałbrzyskim i zgorzeleckim. Są miejsca, gdzie pacjenci będą mogli korzystać tylko z jednej przychodni, tak jest na przykład w Bielawie czy Karpaczu. Bez problemów do lekarza powinni po nowym roku dostać się mieszkańcy Wrocławia, gdzie lekarze podpisali najwięcej kontraktów.

Łódzkie

Na 444 podmioty podstawowej opieki zdrowotnej w Łódzkiem, 284 będzie pracować w nowym roku. To oznacza, że 70 procent chorych ma gdzie się leczyć, a pozostałe 30 procent będzie musiało poszukać nowej przychodni lub skorzystać z lekarskiej pomocy w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Łódzki oddział NFZ podpisał umowy na te specjalne świadczenia w powiatach, gdzie jest tylko kilka lub kilkanaście POZ-ów z nowymi kontraktami. To powiaty: piotrkowski, bełchatowski, wieluński, tomaszowski, radomszczański, łowicki i łęczycki. Jednocześnie w regionie są miejsca, gdzie wszystkie przychodnie podpisały umowy na nowych zasadach - to powiaty: łaski, poddębicki i rawski, a w kutnowskim jest 90 proc. zawartych kontraktów.

Lubuskie

Negocjacje z lekarzami POZ najtrudniej przebiegają w woj. lubuskim. Tylko co piąty zdecydował się na podpisanie kontraktu.

Jak poinformowała wczoraj rzeczniczka lubuskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Sylwia Malcher-Nowak, w regionie podpisano dotychczas 45 umów z lekarzami rodzinnymi, na 190, które obowiązują w tym roku. Informacje o tym, gdzie pacjenci będą mogli skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego, znajdą na stronach lubuskiego oddziału NFZ.

Wielkopolska

Z kolei w Wielkopolsce 3/4 powiatów ma już w stu procentach zapewnioną liczbę gabinetów. W pozostałych brakuje pojedynczych umów. Wyjątkiem jest Poznań, ale i tu już ponad 70 procent lekarzy będzie przyjmować, a przesyłki z kolejnymi umowami wpływają do oddziału NFZ.

Jak poinformowała wczoraj Magdalena Rozumek-Wenc z biura rzecznika prasowego Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Poznaniu, w 24 na 35 wielkopolskich powiatów umowy podpisało 100 proc. lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. W 10 kolejnych powiatach aneksowano 90 lub ponad 90 proc. umów.

Woj. opolskie

W woj. opolskim podpisano ok. 20 proc. umów na świadczenia lekarza POZ - wynika z danych opolskiego oddziału NFZ. Fundusz uruchomi dla pacjentów z tego regionu specjalną infolinię, która od stycznia ma ułatwić znalezienie najbliższego lekarza.

Jak poinformowała rzeczniczka opolskiego NFZ Beata Cyganiuk - według stanu na godz. 15 we wtorek - spośród 183 umów z lekarzami POZ podpisano 37. Z naszych informacji wynika, że wiele umów zostanie wkrótce dostarczonych kurierem. Czekamy do jutra - dodała.

Rzecznik dodała, że opolski oddział NFZ uruchomi też od 1 stycznia całodobową infolinię (77 54 95 310). Dzwoniąc pod ten numer, będzie można dowiedzieć się, gdzie przyjmuje najbliższy lekarz POZ. Wszelkie informacje będą również umieszczane na stronie internetowej (www.nfz-opole.pl).

Lubelszczyzna

W województwie lubelskim 199 podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) ma wieloletnie umowy obowiązujące w 2015 r. - poinformowała rzeczniczka lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Małgorzata Bartoszek. Jak wyjaśniła, umowy te muszą zostać aneksowane i te aneksy systematycznie do NFZ spływają. W podmiotach tych funkcjonują łącznie 293 poradnie POZ, do których mogą zgłaszać się pacjenci.

Natomiast umowy 232 świadczeniodawców POZ zrzeszonych w Lubelskim Związku Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców (wchodzącego w skład federacji Porozumienie Zielonogórskie) wygasają z końcem 2014 r. Dotychczas nie podpisali oni umów z Lubelskim Oddziałem NFZ na 2015 r. - podała Bartoszek.

Warmia i Mazury

Warmińsko-mazurski oddział NFZ podpisał aneksy do umów na prawie wszystkie świadczenia medyczne w 2015 r. z wyjątkiem świadczeń wykonywanych przez lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego. W regionie umów nie podpisała połowa lekarzy rodzinnych - podał NFZ.

Jak poinformowała wczoraj rzeczniczka warmińsko-mazurskiego NFZ Magdalena Mil, do tamtej chwili porozumienia w sprawie aneksów na 2015 r. podpisały 134 z 280 placówek podstawowej opieki zdrowotnej. Liczba ta się zmienia, bo wciąż nadsyłane są do oddziału kolejne porozumienia - dodała jednak rzecznik.

Śląsk

W Śląskiem do tej pory kontraktów nie podpisało prawie 40 procent przychodni. To oznacza, że ponad półtora miliona pacjentów może mieć problemy z dostaniem się do lekarza. Ratunkiem będą dla nich szpitalne SOR-y i izby przyjęć. Ponad połowa takich placówek w regionie ma już ważne kontrakty.

Najmniej umów do tej pory podpisano w Jastrzębiu, Rybniku i Żorach. Odwrotnie jest w Tychach i Jaworznie. Tam kontrakty mają wszystkie przychodnie.

Podlasie

Co trzeci gabinet lekarza rodzinnego w Podlaskiem ma umowę z NFZ na 2015 r. Do wtorku do godz. 15 wpłynęły aneksy przedłużające umowy na świadczenia od 78 spośród 238 lekarzy rodzinnych (33 proc.).

Woj. zachodniopomorskie

W woj. zachodniopomorskim podpisano prawie 90 proc. umów na świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej.

Na podstawie już podpisanych i odesłanych umów oraz na podstawie pisemnej deklaracji Kolegium Lekarzy Rodzinnych, że w 2015 r. będą przyjmować tak jak zwykle, można mówić o pełnym zabezpieczeniu lekarskiej podstawowej opieki zdrowotnej - powiedziała rzeczniczka zachodniopomorskiego oddziału NFZ Małgorzata Koszur.

Woj. pomorskie

Do wczoraj do godz. 14 woj. pomorskim umów nie podpisało ok. 150 z ok. 270 działających w regionie przychodni POZ.

Jan Tumasz, przewodniczący Pomorskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia (należącego do federacji Porozumienie Zielonogórskie), poinformował, że aneksów do umów z NFZ nie podpisało ok. 150 pomorskich przychodni, głównie z Trójmiasta, Wejherowa, Lęborka, Bytowa i Miastka. Dodał, że na terenie województwa jest ok. 270 podmiotów POZ.