Do 12 wzrosła liczba osób zakażonych w Polsce małpią ospą. 5 pozytywnych wyników badań przekazał Państwowy Zakład Higieny, 6 przypadków zaraportował szpital zakaźny w Warszawie. Pierwszy pacjent zakażony małpią ospą opuścił już ten szpital.
W Polsce małpią ospą zakaziło się już 12 osób. Pacjent zero opuścił szpital.
Nie wszyscy nowi chorujący na małpią odmianę ospy leczeni są w Warszawie, ale rzecznik ministerstwa zdrowia nie zdradza, w których ośrodkach wykryto nowe zakażania.
Jak mówi, przeprowadzono już w wywiady epidemiologiczne i osoby z kontaktu są pod nadzorem, a zakażeni przebywają w szpitalach. Ich stan jest dobry - podkreśla Wojciech Andrusiewicz.
"Nadal nie mamy w Polsce żadnego zagrożenia szerszą transmisją wirusa małpiej ospy, choć nowe zakażenia będą się sporadycznie pojawiać" - czytamy w komunikacie resortu zdrowia.
Komisja Europejska zamówiła 110 tys. dawek szczepionki przeciwko małpiej ospie. Polska zostanie na razie 1000. Będą to szczepionki wyłącznie dla personelu medycznego, głównie ze szpitali zakaźnych.
Resort zdrowia dodaje, że na tę chwilę nie ma mowy o szczepieniu obywateli.
Małpia ospa to rzadka choroba wywoływana przez wirus małpiej ospy, który przenosi się między zwierzętami i ludźmi. Wirus rozprzestrzenia się przez duże krople z dróg oddechowych i płyny ustrojowe.
Jak podaje na swojej stronie Wydział Zdrowia NYC, objawy małpiej ospy pojawiają się po 7-14 dniach od zakażenia. Wczesne objawy to gorączka, ból głowy, bóle mięśni, pleców, obrzęk węzłów chłonnych, dreszcze i wyczerpanie.
Wysypka i zmiany chorobowe występują po jednym do trzech dni od momentu zaobserwowania pierwszych objawów. Wysypka często zaczyna się na twarzy, a następnie pojawia się na innych częściach ciała. Objawy mogą utrzymywać się przez dwa do czterech tygodni.