Niemal co drugi policjant w kraju nie przechodzi w ciągu roku żadnych szkoleń - wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. NIK wzięła pod lupę system szkoleń i nabór do policji oraz służb specjalnych.

REKLAMA

Podstawowe zastrzeżenie - bez względu na to, czy mówimy o policji, ABW, CBA czy Straży Granicznej - jest takie, że system szkoleń jest przypadkowy i niekonsekwentny. Najgorzej jest w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, które nie ma nawet własnego ośrodka szkoleniowego.

Jak podkreśla prezes NIK Jacek Jezierski, może to mieć bardzo przykre konsekwencje. Pojawiają się nowe rodzaje przestępstw. Brak szkoleń powoduje, że funkcjonariusze nie są w stanie nadążać za tym, co dzieje się wokół - podkreśla.

Zastrzeżenia Izby budzi też używanie wariografu przy naborze do ABW i CBA. Wykrywacz kłamstw jest w tym przypadku wykorzystywany mimo braku podstawy prawnej.

Z kolei już po przyjęciu do służby problem jest - zdaniem NIK - także z równym traktowaniem kobiet i mężczyzn. Izba - jak czytamy w komunikacie na jej stronie internetowej - popiera zasadę jednakowych testów sprawności fizycznej dla kandydatów i kandydatek na policjantów, ale reguła równych wymagań wobec kobiet i mężczyzn łamana jest zaraz po przyjęciu do służby: wymagania wobec czynnych policjantów i policjantek zależą już od wieku i płci funkcjonariusza. Tymczasem, według Izby, dopuszczalna różnica w ocenie sprawności fizycznej policjantów mogłaby zależeć jedynie od charakteru pracy i zajmowanego stanowiska.

Zdaniem NIK, uregulowania wymaga też sprawa ustawowych wymogów, jakie muszą spełniać kandydaci do służb. Pomimo zbliżonej specyfiki działań poszczególnych formacji wymogi te znacząco się od siebie różnią. Na przykład przepisy ustawy o Policji i Straży Granicznej wykluczają osoby skazane za przestępstwo (także nieumyślne), podczas gdy ustawa o CBA wyłącza jedynie skazanych za przestępstwo umyślne, a ustawa o ABW w ogóle takiego wymogu nie przewiduje - czytamy na stronie NIK. Poza tym Izba zauważa, że kandydatów do służby w policji wciąż obowiązuje odbycie zasadniczej służby wojskowej, choć w lutym 2009 roku została ona zniesiona.