Przedwojenne zastawy stołowe oraz drobne przedmioty metalowe zostały odsłonięte w trakcie badań archeologicznych prowadzonych przy ulicy Wiejskiej, tuż obok gmachu Sejmu. Badania związane są z budową budynku na potrzeby Komisji Sejmowych. Znalezione tam przedmioty to zachowane w doskonałym stanie zabytki codziennego użytku, czyli zastawy stołowe porcelanowe i kryształowe, pojedyncze porcelanowe naczynia i wazony. W jednym z naczyń - cukiernicy - znajdowała się zwinięta gazeta, która na etapie konserwacji zostanie wydobyta. Umieszczona na niej data pozwoli na szacunkowe określenie, kiedy odkryte przedmioty trafiły do piwnicy. "To są przedmioty pochodzące przede wszystkim z lat dwudziestych XX wieku" - mówi w rozmowie z RMF FM Mateusz Krasucki, zastępca stołecznego konserwatora zabytków.
Znalezione zastawy pochodzą między innymi z manufaktur Rosenthal, Thomas Bavaria (datowane na lata 1908-1939 r.), Shumann Bavaria (wyprodukowane w latach 1932-1944), Pirkenhammer Czechoslovakia (powstałe w latach 1918-1938). Ponadto natrafiono na różnego rodzaju metalowe narzędzia, w tym klucze i pilniki. Wszystkie znalezione przedmioty trafią teraz do muzeum.
Odkrycie to jest zaskakujące i wyjątkowe, biorąc pod uwagę zniszczenia, jakim uległa w czasie wojny Warszawa - znajdujące się tutaj budynki zostały zburzone do poziomu gruntu. Nie spodziewano się, że mogły się zachować w prawie nienaruszonym stanie jakiekolwiek przedmioty pozostawione w piwnicach. Znalezione przedmioty są niemal nienaruszone, bo były przykryte gazetami i papierami. Tak jakbyśmy włożyli je do kredensu i po 80-90 latach po prostu wyjęli - dodaje Mateusz Krasucki.
Prace w miejscu odkrycia niecodziennego znaleziska będą kontynuowane. Archeolodzy będą dodatkowo korzystać z wykrywaczy metalu oraz nowoczesnych metod dokumentacji - między innymi skaningu laserowego oraz fotogrametrii.
(mn)