Andrzej Stróżny, były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego z grupą byłych agentów założył stowarzyszenie reklamujące się jako "niezależni w służbie dla Polski" - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

REKLAMA

Dziennik w poniedziałkowym wydaniu zwraca uwagę, że w zarządzie organizacji "Orla Rota - Niezależni w służbie dla Polski" zasiadają sami byli funkcjonariusze CBA w czasach rządów PiS: Andrzej Stróżny, były szef CBA jest tam prezesem, Iwona Zwierzykowska (do CBA przeszła z poznańskiego IPN 15 lat temu) i były agent CBA Krystian Dobrzyński (wiceprezesi) oraz Grzegorz Król (eksdyrektor delegatury CBA w Katowicach) i Daniel Karpeta (były wiceszef Biura, podlegał mu m.in. pion operacyjno-śledczy).

Mowa o "kształtowaniu postaw patriotycznych"

W celach statutowych można przeczytać m.in. o kształtowaniu i promowaniu postaw patriotycznych i służących dobru społecznemu, w tym uczciwości i przejrzystości życia publicznego, odwołujących się w szczególności do zasad, wynikających z kodeksów etycznych funkcjonariuszy służb specjalnych - pisze "Rz".

Jako organizacja społeczna może więcej niż agent związany chociażby tajemnicami lub kłopotami we własnej sprawie - zastanawia się jeden z byłych agentów CBA - cytowany przez dziennik.

Likwidacja CBA. "Projekt będzie czekał na zmianę prezydenta"

Przypomnijmy, że pierwotnie planowano, że CBA zostanie rozwiązane od stycznia 2025 r., później w projektowanych zapisach przesunięto termin zmian na 1 kwietnia.

Tekst ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne w najbliższych dwóch, trzech tygodniach przyjmie rząd, ale projekt będzie czekał na zmianę prezydenta - zapowiedział kilka dni temu minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.

Minister, który jest też koordynatorem służb specjalnych, mówił w Polsacie News, że stanie się tak, bo prezydent Andrzej Duda zapowiedział, iż tę ustawę zawetuje. Przypomniał, że projekt jest gotowy od maja, czerwca, a niedawno - na początku listopada - opinię o projekcie wyraziło Kolegium ds. służb specjalnych.

Zdecydowaliśmy ostatnio, żeby projekt był przyjęty na poziomie rządowym. Kolegium ds. służb specjalnych wyraziło pozytywną opinię. Przed nami Stały Komitet i Rada Ministrów. To jest kwestia najbliższych dwóch, trzech tygodni - powiedział. Projekt będzie gotowy i będzie czekał na zmianę prezydenta - dodał.

Siemoniak dopytywany o likwidację Biura przypomniał, że zgodnie z przygotowywaną ustawą część zadań przejmie pion antykorupcyjny w policji, będzie też dla tych celów wzmocniona Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a badanie oświadczeń majątkowych przejmie Krajowa Administracja Skarbowa.