Prezydent i Kanclerz Niemiec powinni bardziej zaangażować się w sprawę odszkodowań dla byłych robotników przymusowych i niewolniczych Trzeciej Rzeszy. Zaapelowała o to do nich Centralna Rada Żydów w Niemczech. Przewodniczący Rady Paul Spiegel podkreśla, że czas najwyższy by niemieckie władze zmobilizowały przemysł do zebrania pieniędzy.
Podobnego zdania są inne kręgi polityczne. Wzywają one przemysł do szybkiego zebrania i przekazania na konto fundacji zajmującej się wypłatami 5 miliardów marek. Jak powiedział w "Welt am Sontag" Wolfgang Bosbach wiceprzewodniczący frakcji parlamentarnej CDU/CSU to nie przemysł powinien płakać nad swoim losem i brakiem gwarancji prawnych a ofiary pracy przymusowej, bo to one do tej pory nie otrzymały zadośćuczynienia. Tymczasem Paul Spiegel przewodniczący Rady Żydów w Niemczech w innym wywiadzie dla kolońskiej gazety zaapelował do Niemców, by wypłaty rozpocząć jeszcze przed zapewnieniem niemieckim firmom gwarancji prawnych gdyż czas nagli.
11 kwietnia minie termin składania w Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie wniosków o odszkodowania za przymusową i niewolniczą pracę na rzecz III
Rzeszy. Nie wiadomo jednak kiedy ruszy wypłata tych świadczeń. Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie szacuje, że w Polsce żyje około 500 tysięcy osób uprawnionych do odszkodowań. Według Mateusza Chachaja z Fundacji, dotychczas wpłynęło około 300 tysięcy wniosków od poszkodowanych. Osoby ubiegające się o odszkodowania muszą dołączyć do składanych wniosków "dokumenty potwierdzające represje nazistowskie", które będzie można jednak przesłać Fundacji później niż 11 kwietnia. Na wypłatę świadczeń dla niewolniczych i przymusowych robotników
na rzecz III Rzeszy, fundacja otrzyma ponad 1,8 mld marek z niemieckiej fundacji odszkodowawczej. Stanie się to jednak dopiero po ogłoszeniu przez Bundestag tzw. "bezpieczeństwa prawnego" dla niemieckiego przemysłu w USA, co będzie możliwe po odrzuceniu przez amerykańskie sądy pozwów przeciwko niemieckim przedsiębiorstwom. Wciąż jednak nie wiadomo kiedy to nastąpi.
Odszkodowania będą wypłacane w złotówkach, w dwóch ratach - pierwsza wyniesie 65 procent świadczenia, druga - pozostałe 35 procent. Odszkodowania mają być zwolnione z wszelkich podatków. Zgodnie z niemiecką ustawą dotyczącą odszkodowań więźniowie obozów koncentracyjnych, gett i ofiary Holokaustu otrzymają świadczenia w wysokości 15 tysięcy marek. Więźniowie obozów karnych, więzień, obozów pracy wychowawczej i obozów Polenlager na Śląsku oraz dzieci do lat 16 przebywające w obozach przejściowych dłużej niż 180 dni, dostaną odszkodowania w wysokości od 5 do 12 tys. marek. Robotnicy deportowani na teren III Rzeszy w jej granicach z 1937 roku i na tereny okupowane przez Rzeszę Niemiecką do pracy w przemyśle i sektorze publicznym otrzymają po 4 tys. marek. Robotnicy deportowani do pracy w rolnictwie, usługach i rzemiośle dostaną po 2 tys. marek na osobę. Dzieci do lat 12 deportowane z rodzicami na roboty na teren III Rzeszy w jej granicach z 1937 r. i na tereny okupowane przez Rzeszę Niemiecką lub urodzone podczas robót przymusowych rodziców deportowanych na te tereny, dostaną również po 2 tys. marek. Dzieci do lat 16 przebywające w obozach przejściowych do 180 dni, mają prawo do 1 tys. marek odszkodowania.
Formularze wniosków dostępne są w terenowych oddziałach Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę oraz w biurach poselskich i senatorskich na terenie całej Polski. Można je też otrzymać w siedzibie Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie przy ul. Wspólnej 30 w Warszawie. Formularz wniosku znajduje się także na stronie internetowej Fundacji (www.fpnp.pl).
23:10