Ratownicy przestrzegają turystów przed złymi warunkami w górach. W Tatrach i Karkonoszach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu.
Niebezpiecznie w górach. W wielu miejscach mogą schodzić lawiny. Ratownicy odradzają wypady w wyższe partie.
Po intensywnych opadach śniegu w Tatrach do trzeciego stopnia wzrosło zagrożenie lawinowe. Lawinowa trójka obowiązuje od wysokości 1600 m n.p.m. Na Kasprowym Wierchu leży 167 cm śniegu.
Dziś lawina zeszła w rejonie Kopy Kondrackiej. Na miejsce śmigłowcem polecieli ratownicy TOPR. Na szczęście okazało się, że nikt nie został przysypany śniegiem.
Po kilkudniowych opadach na Tatrami wyszło słońce, a całą panoramę gór można podziwiać z Zakopanego. Słoneczna pogoda ma utrzymać się w Tatrach do niedzieli, a w następnym tygodniu powrócą opady deszczu i śniegu.
Trzeci stopień zagrożenia lawinowego, w pięciostopniowej skali, obowiązuje w Karkonoszach. W górach leży średnio 120 centymetrów śniegu. GOPR apeluje do turystów o ostrożność. W szczytowych partiach Karkonoszy temperatura wynosi około - 9 stopni Celsjusza. W ciągu dnia prognozowany jest spadek temperatury, wzrost siły wiatru oraz zachmurzenia, możliwe są przelotne opady śniegu - podała Karkonoska Grupa GOPR.
Trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.
Planując wędrówki górskie warto dostosować trasę do własnych umiejętności i warunków. Pamiętajmy o dodatkowym wyposażeniu w postaci raczków, kijów trekkingowych, dodatkowej odzieży czy oświetleniu - podkreślają ratownicy.