W wieku 79 lat zmarł Henryk Wujec, polityk, fizyk, działacz Solidarności w czasach PRL-u, były wiceminister rolnictwa. W ostatnich dniach media informowały o pogorszeniu się jego stanu zdrowia.
Informację o śmierci opozycjonisty potwierdziła jego żona, Ludwika Wujec.
W rozmowie z dziennikarzem RMF FM Henryka Wujca wspominał Janusz Onyszkiewicz, opozycjonista z czasów PRL-u. Z Henrykiem Wujcem znaliśmy się od dawna. Moja znajomość była znamienna, myśmy spędzili razem w celi 8 miesięcy w więzieniu na Białołęce. Z Heniem Wujcem siedziało mi się znakomicie. Zawsze żartowałem, że każdemu bym polecił Henia Wujca jako towarzysza celi więziennej. Człowiek spokojny, bardzo zrównoważony, niesłychanie pracowity i w gruncie rzeczy unikający rozgłosu, bardzo solidna firma. W czasach konspiracyjnych bardzo aktywnie działał - powiedział.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Wspomniał też historię związaną z czasami, kiedy Wujec był śledzony przez Służbę Bezpieczeństwa. Pamiętam doskonale taką historię, kiedy Henio Wujec był śledzony i on o tym doskonale wiedział. Kiedyś postanowił przetestować śledzących go ubeków, a miał dobrą kondycję, w związku z tym puścił się w długi, niesłychanie szybki marsz i w końcu ci zziajani ubecy zaczęli za nim wołać: panie Wujec, bądź pan człowiek, zlituj się pan. Człowiek niezawodny, Henio Wujec wystarczył za kilka osób - dodał.
Wujec urodził się w grudniu 1940 roku w Podlesiu na Lubelszczyźnie. W 1970 roku ukończył studia na wydziale fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 70. zaangażował się w działalność Komitetu Obrony Robotników, za co został zwolniony z pracy. W 1980 roku wstąpił do "Solidarności", był członkiem władz krajowych. Po wybuchu stanu wojennego został internowany. Później kilkakrotnie trafiał jeszcze do więzienia. Brał udział w obradach Okrągłego Stołu.
Wszedł do Sejmu w 1989 roku po wyborach 4 czerwca. Później zasiadał w Sejmie I, II i III kadencji z ramienia Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, Akcji Demokratycznej, Unii Demokratycznej czy Unii Wolności. W 2001 roku jego Unia Wolności nie weszła do Sejmu.
W 1999 roku zaczął pełnić funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w rządzie Jerzego Buzka.
W 2010 roku przed wyborami prezydenckimi poparł Bronisława Komorowskiego. Później został jego doradcą ds. społecznych.
W 2004 roku został odznaczony przez Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Dwa lata później Lech Kaczyński nadał mu Krzyż Komandorski z Gwiazdą tego orderu.