Czterdzieści lat temu w Świdniku pod Lublinem rozpoczęły się słynne "świdnickie spacery". O godz. 19:30, gdy rozpoczynał się Dziennik Telewizyjny, mieszkańcy wychodzili na główną ulicę i tam spacerowali, protestując w ten sposób przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego i komunistycznej propagandzie.

REKLAMA

Pierwszy spacer 4 lutego poprowadził świdnicki sportowiec - pięściarz i trener Jan Kazimierczak. Podobno lekarz zalecił mu spacerowanie ze względu na stan zdrowia. Zaczęło się od kilku grupek.

Z każdym dniem wiadomość o "świdnickich spacerach" rozchodziła się pocztą pantoflową. W końcu na ulicach były tysiące mieszkańców - w tym całe rodziny.

Władze były kompletnie zaskoczone. Nie wiedziały jak mają reagować, bo ludzie rodzinami po prostu spacerowali - wspomina Adam Żurek z Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku. Z każdym dniem milicji i ZOMO było coraz więcej. Policyjne szczekaczki, zaczęły się zatrzymania, wywożenie ludzi poza miasto tak, aby musieli wracać pieszo do Świdnika. W ten sposób władze próbowały zastraszyć ludzi. - dodaje.

Stawiało się telewizor w stronę okna, gasiło światło i szło z dziećmi na spacer - tak protest sprzed lat relacjonuje starsza kobieta zaczepiona na ulicy w Świdniku przez reportera RMF FM. Nie chcieliśmy słuchać tych kłamstw i propagandy, która o 19:30 była w Dzienniku Telewizyjnym, zdrowiej było się przespacerować - dodaje inny mieszkaniec miasta.

Z czasem represje były coraz silniejsze. W końcu doszło do tego, że godzina milicyjna w Świdniku została przesunięta z godziny 22:00 na 19:00.

Zakazano kontaktów telefonicznych, telefaksowych, mieszkańcy Świdnika nie mogli korzystać samochodów osobowych i dostawczych, zostały zakazane imprezy. Na poważnie zaczęły się internowania, aresztowania na 48 godzin - opowiada Adam Żurek z Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku. Represje były coraz silniejsze. Aby nie doszło do rozlewu krwi, ksiądz proboszcz Hryniewicz poprosił o zaprzestanie tej formy protestu i ona rzeczywiście w Świdniku została zakończona 14 lutego - dodaje.

"Świdnickie spacery" odbiły się szerokim echem w Polsce i całej Europie. Podobne protesty w formie spacerów odbyły się również w Lublinie, Puławach a potem wielu innych miejscach.