Dopiero w przyszłym roku wejdzie w życie ustawa, która umożliwi polskim pacjentom leczenie się w innych krajach Unii Europejskiej. Takie prawo daje nam unijna dyrektywa transgraniczna w opiece zdrowotnej. Problem w tym, że rząd nie przygotował na czas odpowiedniej ustawy. Nie ma więc przepisów, jak NFZ ma rozliczać leczenie za granicą.

REKLAMA

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann tłumaczy opóźnienie rządu "bardzo skomplikowaną materią". Jak mówi - konsultowanie samych założeń do ustawy trwało wiele miesięcy, a teraz trzeba uzgodnić projekt, który na posiedzenie rządu trafi dopiero pod koniec listopada.

To jedna strona medalu. Druga jest taka, że ministerstwo boi się turystyki medycznej, a im później ustawa wejdzie w życie, tym mniej NFZ zapłaci w tym roku za nasze leczenie.

Zdaniem ministra Neumanna, bez ustawy możemy leczyć się za granicą, ale za swoje pieniądze. Nie ma podstaw prawnych, żeby wypłacać taki zwrot przed wprowadzeniem implementacji dyrektywy w Polsce - przyznaje w rozmowie z RMF FM.

Warto dodać, że nawet gdy ustawa zacznie obowiązywać, NFZ zapłaci za leczenie za granicą tylko tyle, ile za daną procedurę płaci w Polsce. Mimo to dyrektywa transgraniczna pozwoli jednak wielu osobom uniknąć upokorzenia związanego ze staniem w długich kolejkach do polskiego lekarza.

Odzyskanie kosztów? Tylko na drodze sądowej

Odzyskanie pieniędzy za leczenie za granicą będzie możliwe dopiero na drodze sądowej: powołując się na nadrzędność prawa unijnego i wskazując na zaniechania polskiego rządu.

Naszym zdaniem dyrektywa nie działa wprost tutaj, to jest odpowiedzialność i ryzyko każdego pacjenta - odpowiada wiceminister zdrowia Sławomir Nuemann.

Na specjalistyczne zabiegi potrzebna zgoda NFZ-u

Rząd nie spieszył się z przygotowaniem ustawy, bo zdaje sobie sprawę, że dyrektywa i przewidywany w ślad za tym eksodus pacjentów - zapewne do Niemiec, może wysadzić w powietrze i tak kruchy budżet NFZ-u. Stąd w projekcie ustawy obostrzenie, że na planowany zabieg czy terapię lekiem można będzie wyjechać tylko ze skierowaniem od polskiego lekarza, a na niektóre wyjątkowo specjalistyczne zabiegi konieczna będzie jeszcze zgoda NFZ-u.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Jak odzyskać koszty leczenia za granicą? Więcej przeczytasz tutaj!


(mal)