Nauczyciele będą kontynuować okupację w małopolskim kuratorium oświaty w Krakowie aż do chwili pojawienia się tu jakiejkolwiek osoby decyzyjnej w realizacji naszych postulatów - poinformował przewodniczący oświatowej Solidarności Ryszard Proksa.
W środę po południu w Krakowie odbyło się spotkanie prezydium Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność", uczestniczyło w nim blisko 10 członków oświatowej Solidarności z całego kraju. Tematem rozmów był dalszy protest nauczycieli w małopolskim kuratorium oświaty.
Po zakończeniu spotkania prezydium przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa powiedział dziennikarzom, że nauczyciele będą kontynuować okupację w małopolskim kuratorium oświaty w Krakowie aż do chwili zjawienia się tu jakiejkolwiek osoby decyzyjnej w realizacji postulatów nauczycieli. Przyznał, że jeśli taki przedstawiciel rządu nie zjawi się w Krakowie, to w przyszłym tygodniu protest zostanie zaostrzony.
Podkreślił także, że okupacja w Krakowie ma charakter ogólnopolski i zachęcił nauczycieli z innych regionów do przyłączenia się do akcji.
Nauczyciele w budynku krakowskiego kuratorium protestują od poniedziałku. Domagają się podniesienia wynagrodzenia zasadniczego pracowników oświaty o 15 proc. z wyrównaniem od stycznia 2019 r., a od 2020 r. o kolejne 15 proc. Chcą też wycofania przepisów dotyczących wydłużonej ścieżki awansu zawodowego nauczycieli oraz powrotu do poprzednich rozwiązań dotyczących oceny pracy nauczycieli.
Za to Związek Nauczycielstwa Polskiego poinformował, że zaprosi premiera Mateusza Morawieckiego na rozmowę o finansowaniu edukacji. To - jak podkreśla szef ZNP Sławomir Broniarz - jedno z ustaleń zakończonego właśnie spotkania nauczycieli z organizacjami samorządowymi.
Rząd próbuje - ponad głowami środowiska nauczycielskiego - prowadzić dyskusje tylko z jednym związkiem zawodowym. To niestety generuje tylko coraz większe emocje, coraz większe napięcie - mówił w rozmowie z RMF FM Sławomir Broniarz.
Nauczyciele chcą porozmawiać z premierem podczas specjalnej konferencji na temat finansowania oświaty w Polsce, którą chcą zorganizować wspólnie z samorządowcami. Oprócz premiera ma zostać na nią zaproszona m.in. minister finansów Teresa Czerwińska.
Konferencja prawdopodobnie odbędzie się 8 kwietnia, czyli w dniu, w którym może się rozpocząć strajk nauczycieli.
Podczas spotkania, ZNP i samorządowcy zaprezentują raport pokazujący, ile gminy muszą dokładać pieniędzy, żeby szkoły mogły funkcjonować.
66 miast na prawach powiatu w 2017 roku dopłaciło 6 miliardów złotych- podkreśla Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.
To właśnie kwestia finansowania oświaty najbardziej łączy samorządowców i ZNP.
Samorządowcy zarzucają też Annie Zalewskiej, że przerzuciła na nich lwią część kosztów likwidacji gimnazjów.
Ministerstwo Edukacji od kilku tygodni podkreśla, że to samorządy opóźniają realizację podwyżek dla nauczycieli.