Gdyby wybory odbywały się w styczniu, wybory wygrałaby Platforma Obywatelska. W sondażu przeprowadzonym przez CBOS partia uzyskała 40 proc. poparcia. Na drugim miejscu znalazłoby się Prawo i Sprawiedliwość wraz z Solidarną Polską i Polską Razem z 29 proc. poparcia.

REKLAMA

Na PSL - zgodnie z badaniem preferencji partyjnych przeprowadzonym przez CBOS w styczniu - głosowałoby 7 proc. badanych deklarujących udział w wyborach, o 2 pkt proc. mniej niż w grudniu.

Chęć oddania głosu na SLD zadeklarowało 6 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.).

Zamiar głosowania na Kongres Nowej Prawicy zadeklarowało 4 proc. badanych, co oznacza, że poparcie dla tej partii w porównaniu z poprzednim miesiącem pozostało na tym samym poziomie.

Twój Ruch odnotował zerowe poparcie, w poprzednim miesiącu chciał na tę partię głosować 1 proc. pytanych.

2 proc. poparcia otrzymała Polska Partia Pracy Sierpień 80'; 1 proc. - Prawica Rzeczypospolitej.

"W ciągu ostatniego miesiąca układ preferencji partyjnych niewiele się zmienił. Na czele rankingu poparcia dla partii politycznych niezmiennie sytuuje się PO" - podkreśla CBOS. Jak zauważono, do wzmocnienia notowań tej partii w ostatnich miesiącach niewątpliwie przyczyniła się nominacja Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej i dość dobre przyjęcie Ewy Kopacz jako szefa rządu, a także dobry wynik tej partii w wyborach samorządowych, szczególnie w wyborach na prezydentów dużych miast.

Zgodnie z badaniem udział w wyborach parlamentarnych deklaruje 55 proc. Polaków (o 1 pkt proc. więcej niż przed miesiącem). Co czwarty ankietowany (26 proc.) na pewno nie wziąłby udziału w wyborach parlamentarnych. Nie wie tego co piąty (18 proc.).

(abs)