Nad Polskę nadciągają upały. Ci, którzy są na urlopie, pewnie się cieszą. Gorzej mają ci, którzy zostają w mieście. Szczególną opieką w tym czasie należy otoczyć seniorów i przypominać im najważniejsze zasad: należy pić dużo wody, osłaniać głowę przed promieniami słonecznymi i jeśli nie jest to konieczne nie wychodzić z domu.

REKLAMA

Magda Jednacz RMF FM: Jak osoby starsze mają się zachowywać podczas upałów, które się zbliżają?

Cezary Haber ze szpitala Grochowskiego w Warszawie: Okres upałów jest szczególnie ciężkim okresem dla osób starszych. Podstawową zasadą postępowania jest odpowiednie nawadnianie się. Jest to prosta w zasadzie metoda uniknięcia potencjalnych problemów, aczkolwiek często zapominana przez osoby starsze, które w zasadzie nie odczuwają często pragnienia, mają nieadekwatne podejście do przyjmowania płynów w okresie upałów czy temperatur wysokich i powoduje to proste dolegliwości jak zawroty głowy, osłabienie, ale często kończy się to zasłabnięciami, omdleniami, utratą przytomności.

W zasadzie każda osoba powinna pamiętać, nie tylko starsza, ale osoby w średnim wieku, młode również, że należy wypijać dziennie 2 lub 2,5 litra płynów. W okresie upałów, temperatur wysokich nawet więcej, do 3 litrów. Woda jest w zasadzie najtańszym lekiem i jednym z najważniejszych, bo można to uznać za lek. Należy korzystać z tego i pamiętać, żeby się nawadniać. Drugą zasadą jest to, ażeby unikać zbędnych, nadmiernych wysiłków fizycznych albo niepotrzebnych wyzwań, jeżeli są wysokie temperatury. Nie należy wychodzić z domu, jeśli to nie jest bezwzględnie konieczne. A jeżeli już trzeba wyjść, to należy pamiętać o osłanianiu głowy, przewiewnym ubieraniu się w okresie takich temperatur ponieważ one są często zgubne właśnie dla osób starszych.

A oprócz omdleń i upadków, czy jest coś takiego na co wyjątkowo w czasie letnim skarżą się pacjenci starsi?

Dodatkowymi problemami osób starszych są chwiejności ciśnienia tętniczego. Odczuwają oni zaburzenia rytmu serca. Są to objawy towarzyszące, ale często są to wtórne objawy do odwodnienia. U osób starszych jest to zazwyczaj łańcuszek objawów które różnie się kończą. Czasami można to w prosty sposób rozwiązać podaniem płynów, ale czasami dochodzi do sytuacji, że te osoby muszą być intensywnie leczone i leczone w szpitalu.