„Mamy 40 tysięcy dowodów zbrodni” – tak mówią twórcy nowego Muzeum Katyńskiego w Warszawie. Obiekt przeniesiono właśnie na wojskową Cytadelę. Na dwu- i półhektarowym terenie zebrano wiele eksponatów, nie tylko wojskowych, ale też cywilnych.

REKLAMA

Na warszawskiej Cytadeli, w 76 lat po napaści Związku Radzieckiego na Polskę nastąpi otwarcie kilkunastu ekspozycji o Zbrodni Katyńskiej. To historie blisko 22 tysięcy Polaków, w tym ponad 10 tysięcy polskich żołnierzy i policjantów. Sporo tu symboliki. Już od bramy muzeum - bazaltowa droga prowadzi na Plac Apelowy.

Poza wartością muzealną to dowody zbrodni - mówi kierownik i kustosz Muzeum Katyńskiego, Sławomir Zygmunt Frątczak. Najcenniejsze są tak zwane relikwie, czyli przedmioty wydobyte podczas ekshumacji od 1991 roku po 2011 rok. To rzeczy z Katynia, Charkowa-Miednoje i Bykowni.

Instalacje i wystawy są nie tylko w obiektach Cytadeli, ale także na 2,5 hektarowym polu. Znajdziemy tu nie tylko legendarne żołnierskie guziki. Tych symboli jest znacznie więcej. Na przykład klucze do mieszkań. Idziesz na wojnę, zamykasz mieszkanie czy biurko i masz nadzieję, że po powrocie znów je otworzysz. Wielu nie było to już dane - dodaje Frątczak.

Wśród eksponatów są także wojskowe i policyjne orły, które symbolizują różne formacje mundurowe, także straży więziennej czy straży pogranicza. W jenieckich bagażach jest cały świat ważnych przedmiotów. Od zdjęć rodzinnych po listy. Są też tak zwane "relikwiarze katyńskie". To gliniane pudełka, oświetlone ledową lampką, w których jest jeden przedmiot z Dołów Śmierci - opowiada Frątczak.

Nowe muzeum wykorzystuje przestrzeń i światło. Tak też ma być na symbolicznym otwarciu. Gwiazdą wieczoru będzie Łukasz LUC Rostkowski. Muzyk stworzył specjalne widowisko "Ibidem’40". Bezpłatne zaproszenia można odbierać w Narodowym Centrum Kultury, w kasie Muzeum Wojska Polskiego oraz przy wejściu do Cytadeli Warszawskiej - Bramie Nowomiejskiej na 2 godziny przed koncertem. Współorganizatorem jest Narodowe Centrum Kultury.

Muzeum Katyńskie to oddział Muzeum Wojska Polskiego. Istnieje od czerwca 1993 roku. Do 2009 roku Muzeum mieściło się przy Powsińskiej. Poza symbolicznym otwarciem 17 września na Cytadeli, regularne zwiedzanie obiektu będzie możliwe od października.

(mal)