W porannych Faktach przyjrzymy się dziś kościelnym komisjom, które badają esbecką przeszłość duchownych. M.in. powstała 10 miesięcy temu komisja „Pamięć i Troska” nie może się pochwalić wielkimi dokonaniami.

REKLAMA

Komisja ma na swoim koncie jedynie memoriał, nad którym pracowała kilka miesięcy. Jest to spis teologiczno-moralnych zasad dotyczących współpracy duchownych ze służbami specjalnymi PRL. Aby coś takiego napisać, nie trzeba było nawet zaglądać do archiwum IPN. Archiwum rzadko odwiedzają zresztą przedstawiciele komisji, co wielokrotnie wypominał im ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Warto przypomnieć, że komisja „Pamięć i Troska” otrzymała od kardynała Dziwisz listy- odpowiedzi na pytania stawiane duchownym właśnie przez księdza Zaleskiego. Czyli nie robiąc nic otrzymała materiały, nad którymi kapelan nowohuckiej Solidarności pracował trzy miesiące.

W listopadzie pojawiła się informacja, że komisja wyprzedzi księdza Zaleskiego i publikuje przed nowym rokiem swoje pierwsze wyniki badań. Nowy rok już się zaczął a dokumentu nadal nie ma.

Od prawie dwóch lat działa komisja badająca inwigilację KUL-u oraz księży archidiecezji lubelskiej. Efekty prac komisji na razie poznaliśmy tylko raz, a chodziło o oczyszczenie z zarzutów współpracy z SB księdza profesora Romualda Waszkinela. Przyjęto zasadę nieinformowania mediów o bieżących pracach komisji. Efekty mamy poznać na początku roku w postaci opracowania naukowego. Kiedy to będzie na razie rzecznik prasowy metropolity lubelskiego nie był w stanie powiedzieć.

Żadnych efektów nie przyniosła praca kościelnej komisji badającej księży-agentów, którzy znaleźli się na liście ujawnionej przez prałata Jankowskiego:

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio