Kwestia pozyskania pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy będzie miała wpływ na wynik tegorocznych wyborów parlamentarnych – tak uważa olbrzymia większość ankietowanych w sondażu United Surveys na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Zdecydowanie tak powiedziało 25,8 proc. respondentów, raczej tak - 47 proc. badanych.
Sejm zacznie jutro prace m.in. nad dającą dostęp do środków z KPO ustawą o Sądzie Najwyższym.
Jednak dopiero na kolejnym posiedzeniu, pod koniec stycznia izba niższa ma uchwalić ustawę.
To oznacza, że coraz bardziej przesuwa się termin wypłaty pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Kiedy posłowie PiS złożyli uzgodniony z Komisją Europejską projekt, można było liczyć na pierwsze przelewy wiosną, teraz to już niemożliwe.
Negatywnie o projekcie wciąż wypowiadają się politycy Solidarnej Polski. Zbigniew Ziobro powiedział, że jego ugrupowanie nie zaakceptuje projektu o SN w przedłożonej przez PiS formie. Jego zdaniem proponowane przepisy naruszają konstytucję w wielu miejscach i ingerują głęboko w polską suwerenność.
Wciąż nie jest jasne, czy premierowi uda się przekonać krytyczną wobec zmian Solidarną Polskę. W weekend Mateusz Morawiecki mówił o tym dyplomatycznie. Mogę powiedzieć, że jedność Zjednoczonej Prawicy jest trwałą wartością. Nie sądzę, żeby ta jedność była naruszona przez pracę nad ustawą o Sądzie Najwyższym - podkreślał.
Teoretycznie zamiast Zbigniewa Ziobry rząd mogliby wesprzeć politycy opozycji.
Kluby opozycyjne podtrzymują zamiar zgłoszenia do noweli ustawy trzech zasadniczych poprawek: przekazania kwestii dyscyplinarnych sędziów Izbie Karnej SN, przywrócenia dawnego trybu wyłaniania KRS oraz zniesienia tzw. ustawy kagańcowej.
Przeciągania na scenie politycznej trwają, Polska czeka na wypłatę miliardów euro.
Jednocześnie większość ankietowanych w sondażu United Surveys na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" uważa, że kwestia pozyskania pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy będzie miała wpływ na wynik tegorocznych wyborów parlamentarnych.
Zdecydowanie tak powiedziało 25,8 proc. respondentów, raczej tak powiedziało 47 proc. badanych.
Raczej nie powiedziało 13,5 proc. badanych, a 4,8 proc. - zdecydowanie nie. Zdania w tej sprawie nie ma 8,9 proc. ankietowanych.
Badanie przeprowadzono w dniach 5-7 stycznia 2023 roku na grupie 1000 osób metodą Mix-mode CATI & CAWI methodology - ratio 50/50
Komisja Europejska na początku czerwca zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy.
KE zaznaczyła m.in., że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".