Mikołaj Pawlak został wybrany przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Wczoraj sejmowe komisje polityki społecznej i rodziny oraz edukacji, nauki i młodzieży zarekomendowały jego kandydaturę, którą wcześniej zgłosił PiS. Pawlak w latach 2005-2016 r. pełnił funkcję adwokata przy sądach kościelnych w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Od 2006 roku jest przedstawicielem Izby Adwokackiej w Łodzi. Od listopada 2011 roku prowadził indywidualną praktykę adwokacką w Łodzi oraz w Aleksandrowie Łódzkim.

REKLAMA

Mikołaj Pawlak od czerwca 2016 roku jest dyrektorem Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w MS. W imieniu ministra sprawuje nadzór nad sądami rodzinnymi, zakładami poprawczymi i schroniskami dla nieletnich. Uczestniczył też m.in. w przygotowaniu projektu reformy Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego.

Mikoaj Pawlak, kandydat na RPD wchodzi na galerie sejmow. Zaraz gosowanie. - Wybior Pana? - No moe tak, czwarty raz strzelamy do tego niedwiedzia. @RMF24pl pic.twitter.com/2uBpOc89ol

Piekarski_M23 listopada 2018

Głosowanie ws. wyboru Mikołaja Pawlaka na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka, poprzedziła w Sejmie gorąca dyskusja. Toczyła się wokół braku doświadczenia kandydata na Rzecznika Praw Dziecka. Opozycja do ostatniej chwili przed głosowaniem podkreślała, że Mikołaj Pawlak nie spełnia wymogu ustawy pięciu lat pracy z dziećmi, lub na rzecz dzieci.

To już pani w sklepiku szkolnym ma więcej doświadczenia niż wasz kandydat - grzmiała opozycja .

Bez żenady łamiecie prawo. Kandydat - prawnik zgadza się na wybór brew przepisom, a ma dbać o prawa najsłabszych. To skandal - takie głosy padały z ław opozycji.

Sprawozdawca komisji z PiS przekonywała, że Mikołaj Pawlak spełnia wymogi, bo był adwokatem, brał też udział w setkach konferencji. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński stwierdził, że nie widzi problemu, bo to kwestia oceny.

PiS nie wycofuje kandydata na Rzecznika Praw Dziecka mimo informacji, ze nie spenia ustawowego wymogu 5 lat pracy z dziemi lub na rzecz dzieci. Sam kandydat o tym kopocie: poddam si zaraz weryfikacji w gosowaniu. Tyle. @RMF24pl

Piekarski_M23 listopada 2018

Kandydaturę Mikołaja Pawlaka poparło 230 posłów, 185 było przeciw, a pięciu wstrzymało się od głosu. Większość bezwzględna, konieczna do wyboru, wynosiła 211 głosów.

"Angażuje się od kilku lat w obronę polskich dzieci"

Według wiceministra sprawiedliwości Michała Wójcika nowy Rzecznik Praw Dziecka ma doświadczenie. Współpracuję z nim od kilku lat i te słowa, które się pojawiły dzisiaj na mównicy, to są słowa haniebne - powiedział.

Można bronić dzieci tak, jak Mikołaj Pawlak, który angażuje się od kilku lat w obronę polskich dzieci, a można bronić tak jak pani Julia Pitera poprzez swoje wystąpienie w Parlamencie Europejskim - mówił wiceminister. Wyciąganie nieprawdziwych rzeczy na tej mównicy tylko szkodzi. Komu? Dzieciom, polskim dzieciom - dodał Wójcik.

Milczący Mikołaj Pawlak

Nowy Rzecznik Praw Dziecka nie był w piątek zbyt rozmowny. Wzywany był przez opozycję, żeby zszedł z sejmowej galerii i odpowiedział na zarzuty. Tak jednak nie zrobił. Mikołaj Pawlak nie rozwiał wątpliwości także w rozmowie z dziennikarzami. Odmówił rozmowy przed głosowaniem, obiecując, że zrobi to po wyborze, ale potem znalazł kolejny wykręt.

Ale jeszcze jest decyzja Senatu, i proszę pozwolić, że nie będę odpowiadał na pytania - powiedział.

Mikołaj Pawlak nie odpowiedział nie tylko na pytanie o jego doświadczenie, ale także na pytanie dotyczące problemu choćby pedofilii w kościele, bo nowy rzecznik - na co mocno zwracała uwagę opozycja - działał przy sądach kościelnych.

Pawlak poproszony był też o komentarz do swojego pomysłu obniżania progu karalności dla dzieci nawet do 10 lat, ale i w tym przypadku, to przemilczał.

Teraz jego wybór musi jeszcze potwierdzić Senat.

W połowie października Sejm wybrał kandydatkę PiS Agnieszkę Dudzińską na Rzecznika Praw Dziecka. Pod koniec października senatorowie jednak nie wyrazili zgody na jej powołanie.

Była to zresztą kolejna nieudana próba powołania Rzecznika Praw Dziecka.

Agnieszka Dudzińska na początku października po raz pierwszy kandydowała na RPD, ale nie uzyskała w Sejmie wymaganej większości głosów. We wrześniu żaden z dwóch kandydatów nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów. Na stanowisko zostali wtedy zgłoszeni: Ewa Jarosz, którą poparły: PO, Nowoczesna i PSL, oraz Paweł Kukiz-Szczuciński - kandydat Kukiz'15. Zgłoszona przez PiS Sabina Lucyna Zalewska złożyła do marszałka Sejmu pismo, w którym wycofała swoją zgodę na kandydowanie.

Zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Dziecka, rzecznika powołuje Sejm za zgodą Senatu. Uchwałę Sejmu o powołaniu rzecznika, marszałek Sejmu przesyła marszałkowi Senatu, a Senat podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na powołanie rzecznika w ciągu miesiąca. Kadencja obecnego rzecznika Marka Michalaka upłynęła 27 sierpnia 2018 roku. Będzie on pełnił swe obowiązki do złożenia ślubowania przez nowego rzecznika. Michalak został powołany na ten urząd w 2008 roku.