Dziś rano maturzyści pisali egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Po południu chętni zdawali egzamin na poziomie rozszerzonym. Matematyka powróciła po ponad 25-letniej przerwie do grupy przedmiotów obowiązkowych na egzaminie. Na stronie umieściliśmy już arkusz i przykładowe rozwiązania. Czy dzisiejszy egzamin był trudny? Czekamy na Wasze opinie: głosujcie w sondzie i dyskutujcie na forum.
Zobacz arkusz egzaminacyjny - poziom podstawowy
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Rozwiązując zadania maturzyści musieli wykazać się znajomością takich pojęć jak: wartość bezwzględna, procent, potęga, logarytm oraz wielomian jednej zmiennej. Zdający musieli też rozwiązać równanie w postaci proporcji oraz nierówność.
Część zadań dotyczyła własności funkcji kwadratowej i liniowej oraz funkcji trygonometrycznych. Kolejne zadania wymagały od maturzystów znajomości figur płaskich i przestrzennych i ich własności oraz własności ciągów arytmetycznych i geometrycznych. W zadaniach otwartych abiturienci mieli rozwiązać nierówność stopnia drugiego i równanie stopnia trzeciego, znać pojęcie prawdopodobieństwa zdarzenia oraz wykazać się umiejętnością dowodzenia.
Przy rozwiązywaniu zadań maturzyści mogli korzystać ze specjalnie przygotowanych dla nich zestawów wzorów matematycznych.
Po południu - odbył się egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym, dla chętnych. Chęć zdawania egzaminu na tym poziomie zadeklarowało około 14 proc. maturzystów.
Do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej nie dotarły żadne niepokojące sygnały dotyczące przebiegu tego egzaminu. Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie Roman Dziedzic powiedział, że choć sam egzamin w woj. śląskim przebiegł bez zakłóceń, to niektórzy maturzyści mieli kłopoty z dojazdem na niego w związku z poważnym porannym wypadkiem na drodze krajowej nr 1 w Tychach.
W kolejnych dniach maturzyści będą musieli przystąpić obowiązkowo do egzaminów pisemnych: z wybranego języka obcego nowożytnego oraz z jednego wybranego przedmiotu (lub kilku przedmiotów - do sześciu). Z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, wynika, że najczęściej wybieranym przez maturzystów językiem obcym jest angielski - chce go zdawać 4/5 przystępujących do egzaminu, a wśród przedmiotów do wyboru - geografia - do egzaminu z niej przystępuje niemal co czwarty abiturient. Na następnych miejscach znalazły się: biologia i wiedza o społeczeństwie.
Maturzyści muszą jeszcze zdać dwa obowiązkowe egzaminy ustne - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Przeprowadzane są one w szkołach przez miejscowych nauczycieli. Egzaminy ustne odbywać się będą równolegle do egzaminów pisemnych.
Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego; 21 maja 264 osoby przystąpią do egzaminu z białoruskiego, 109 z ukraińskiego i 38 z litewskiego.
Pisemna sesja maturalna potrwa do 22 maja, ustna - do 28 maja. Uczeń zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu. Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki jesienią. Niezależnie od tego, niezadowoleni z wyniku egzaminu mogą do niego przystąpić w kolejnych sesjach egzaminacyjnych w ciągu pięciu lat.