W 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II w wielu miastach Polski przejdą dziś marsze dziękczynienia za pontyfikat papieża Polaka. Zaplanowano także czuwania modlitewne, debaty, koncerty i widowiska artystyczne przypominające nauczenie papieskie.
Jan Paweł II zmarł 18 lat temu w wigilię niedzieli miłosierdzia Bożego 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37 w Watykanie. Miał 84 lata. W tym roku w rocznicę śmierci papieża ulicami wielu miast Polski przejdą marsze wdzięczności i odbędą się czuwania modlitewne.
Na wadowickim rynku o 17.30 rozpocznie je wspólna modlitwa. Pół godziny później zabrzmi muzyka. Rozpocznie się widowisko artystyczne "Nie zastąpi Ciebie nikt – wspomnienie św. Jana Pawła II w rocznicę śmierci" – powiedziała Małgorzata Targosz-Storch z wadowickiego magistratu.
Można będzie wysłuchać tradycyjnych pieśni i piosenek religijnych związanych z papieżem, m.in. "Czarna Madonna" czy "Abba, Ojcze". Upamiętnienie rocznicy zwieńczy o godz. 20.00 uroczysta msza w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny.
W wydarzeniach w Wadowicach wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki i szef PiS Jarosław Kaczyński.
W Warszawie wyruszy on 2 kwietnia o godz. 11.00 z ronda im. Romana Dmowskiego, a następnie przejdzie ul. Marszałkowską i Królewską przez plac Piłsudskiego pod bazylikę archikatedralną św. Jana Chrzciciela przy ul. Świętojańskiej, gdzie o godz. 12.30 odbędzie się msza święta.
W Krakowie maszerujący przemierzą tę samą trasę, którą szedł biały marsz w maju 1981 r. po zamachu na Jana Pawła II. Rozpocznie się o godz. 13.30, wyruszy spod kamienia Jana Pawła II przy al. 3 maja. Przejdzie Al. Mickiewicza, ul. Karmelicką, ul. Szewską aż do Rynku Głównego. Podczas przemarszu z głośników będą puszczane fragmenty homilii Jana Pawła II. Będzie także odmawiany różaniec. O godz. 15.00 odbędzie się uroczysta msza święta w bazylice mariackiej.
Ulicami Lublina przejdzie papieski marsz wdzięczności, który zakończy się mszą św. w kościele akademickim KUL. Wydarzenie rozpocznie się 14.15. Uczestnicy wyruszą z parafii św. Rodziny w Lublinie, przy krzyżu papieskim. Przejdą ulicami: Filaretów, Głęboką, Sowińskiego, Radziszewskiego, Łopacińskiego – do kościoła Akademickiego KUL, gdzie o godz. 15.30 przewidziana jest msza święta.
W Opolu marsz rozpocznie się o godzinie 12.00 eucharystią w kościele franciszkanów. Po niej pochód wyruszy ku placowi Wolności.
Marsz w Szczecinie zainauguruje msza św. w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 15.00. Po liturgii wierni wyruszą z pl. Zwycięstwa do figury św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach.
W Gdańsku marsz wdzięczności za św. Jana Pawła II rozpocznie się o godz. 15.00 w bazylice mariackiej, a zakończy pod pomnikiem Trzech Krzyży na pl. Solidarności.
We Wrocławiu marsz wyruszy o godz. 13.00 spod bazyliki garnizonowej, a o godz. 21.00 pod witrażem papieskim na placu przed kościołem zaplanowana jest modlitwa różańcowa, w której wezmą udział bp Jacek Kiciński, bp Maciej Małyga i bp nominat Piotr Wawrzynek. Nabożeństwo zakończy się o godz. 21.37 odśpiewaniem "Barki".
W archidiecezji poznańskiej w 18. rocznicę śmierci papieża w parafii św. Jana Pawła II w Luboniu odbędzie się o godz. 16.00 koncert pasyjny. O 21.00 odbędzie się msza św. ekspiacyjna za niszczenie autorytetu i ataki na świętość papieża Polaka oraz nabożeństwo w intencji ojczyzny.
W Rzeszowie marsz rozpocznie się o godz. 18.00 przy kościele św. Jadwigi Królowej. Jego uczestnicy przejdą do katedry rzeszowskiej, gdzie o godz. 19.00 odbędzie się eucharystia. Następnie wszyscy przejdą pod pomnik św. Jana Pawła II w parku papieskim. Uczestnicy marszu proszeni są o zabranie ze sobą białego elementu stroju (np. białego nakrycia głowy, apaszki, kotylionu czy zwykłej wstążki.