Rozdano nagrody dla najlepszych dziennikarzy w Małopolsce. Wśród nagrodzonych znalazł się reporter śledczy RMF FM Marek Balawajder. Zyskał uznanie ujawniając skrywane nagrania z monitoringu w gimnazjum numer 6 w Krakowie, gdzie dziewczyna rzuciła się z nożem na koleżankę z klasy.

REKLAMA

Pierwotnie kuratorium oświaty uznało, że nauczycielki widząc atak zachowały się poprawnie. Po publikacjach RMF FM stwierdzono jednak, że na korytarzu nikt nie pomógł zaatakowanej nożem 13-latce. Kapituła nagrody "Dziennikarze Małopolski 2010" wysoko oceniła także pracę reporterów w czasie ubiegłorocznej powodzi.

Laureaci w poszczególnych kategoriach

Dziennikarz prasowy / news

Jerzy Jurecki "Tygodnik Podhalański"

Za informację i dziennikarskie śledztwo dotyczące rozmów senatora Tadeusza Skorupy z lokalnym biznesmenem. Jerzy Jurecki ujawnił, że senator, szantażem próbował wymusić od przedsiębiorcy przekazanie działki, by zbudować nie niej elektrownię wiatrową. Przy okazji dowiedzieliśmy się, jak polityk wykorzystuje swoją pozycję i jakie motywy kierują nim w działalności publicznej. Nie była to wiedza pokrzepiająca.

Dziennikarzy prasowy / publicystyka

1. Zbigniew Bartuś, "Dziennik Polski"

Za cykl tekstów o drobnych przedsiębiorcach, którzy nagle dostali wezwania do zapłacenia składek ZUS. Wcześniej pracownicy ZUS zapewniali ich, że podczas zawieszania działalności gospodarczej nie muszą tego robić. Sprawa stała się głośna w całym kraju i przerodziła się dużą akcję społeczną "Dziennika Polskiego" koordynowaną przez Zbigniewa Bartusia. W efekcie ponad 130 osób z całej Polski postanowiło wystąpić z pozwem zbiorowym przeciwko ZUS.

2. Jarosław Sidorowicz, Iwona Hajnosz "Gazeta Wyborcza"

Za historię o zasłabnięciu pasażerki w krakowskim tramwaju, której pomocy udzieliło dwóch studentów. Młodzi ludzie użyli defibrylatora, za co zostali ostro zrugani przez załogę karetki pogotowia, choć był to pierwszy w Polsce przypadek uratowania życia dzięki temu urządzeniu poza szpitalem. Po tekście dziennikarzy "Gazety Wyborczej" lekarze dokładnie przeanalizowali dokumentację medyczną i wykryli u kobiety poważną chorobę.

Dziennikarzy lokalny

Olga Szpunar "Gazeta Wyborcza"

Za tropienie paradoksów w krakowskich szkołach. W tekście "Ostre wychowanie" opisała kontrowersyjną decyzję nauczyciela techniki, który kazał przynieść uczniom na lekcje piły. Na nic zdały się protesty rodziców i stanowcze stanowisko kuratorium. Uczniowie dostali jedynki za brak piły w tornistrze.

Dziennikarz internetowy

Jakub Toporkiewicz limanowa.in

Relacja Kuby Toporkiewicza z osuwiska w Kłodnem była emocjonującym, szybkim i multimedialnym zapisem lokalnej tragedii. Dzięki jego zaangażowaniu i doskonałemu połączeniu słowa pisanego, video i zdjęć to lokalne wydarzenie nabrało rangi ogólnopolskiej. Minuta po minucie, klatka po klatce, zdjęcie po zdjęciu autor pokazywał jak żywioł niszczy owoce ludzkiej pracy.

Michał Okoński: Tygodnik Powszechny

Michał Okoński wie, że futbol jest okrutny, pełen furii, szowinizmu i nieuniknionej komercjalizacji. Wie również, że piłka nożna, to jedno z najpiękniejszych i najbardziej emocjonujących widowisk jakie człowiek może sobie wymarzyć, pełne pasji, energii i wielkich momentów na miarę hollywoodzkiego kina.

I obie strony tego sportu - piękną i paskudną - Michał Okoński potrafi pokazać swoim czytelnikom w blogu, który cieszy się ogromną popularnością wśród internautów, niekoniecznie tych, którzy, jak autor - kochają futbol.

Telewizja Publicystyka

Marcin Wójcik, Michał Fuja, Uwaga TVN

Za reportaż "Fałszywy ksiądz" i wyręczenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w kontroli nieuczciwej fundacji. Za pokazanie, że deklarowany szczytny cel nie zawsze służy tym, którym powinien, a sutanna nie zawsze znaczy ksiądz. Za dziennikarską dociekliwość.

Radio news

Marek Balawajder

Za ujawnienie zapisu z kamery zainstalowanej w krakowskim gimnazjum, w którym nastolatka dźgnęła nożem koleżankę. Marek Balawajder pierwszy podał, co znajduje się na filmie. A sprawa, zamiast przycichnąć, nabrała nowego wymiaru.

Dziennikarz sportowy

Łukasz Mordarski - Radio Eska

Za multimedialne podejście do dziennikarstwa sportowego, za bezkompromisowe wywiady oraz radiowy reportaż o pracowniku TS WISŁA chorym na stwardnienie rozsiane.

Foto

Jacek Bednarczyk, Polska Agencja Prasowa

Za fotografię agencyjną najwyższej próby. Za czujność, refleks, ciekawość świata i smak w jego kadrowaniu. Jacek Bednarczyk jest zawsze tam, gdzie być powinien. W ubiegłym roku ustrzelił ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego, odsłuchującego zapisy czarnych skrzynek. Minister musiał się potem tłumaczyć przed prokuratorem. A ze zdjęć Jacka obficie korzystały gazety i portale internetowe

Osobowość medialna

"Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci

Kryterium przyznania nagrody Osobowość Medialna jest jednoznaczne. Dzięki Osobowości oczy Polski, Europy, a najlepiej świata całego winny zwrócić się na Małopolskę. Dama z gronostajem, którą widywano także z łasiczką wypełnia idealnie ten warunek. Podróży się nie boi, a jej peregrynacje europejskie komentowały - między innymi - media brytyjskie, belgijskie oraz krajowe, a nawet ministrowie. Kłócili się o nią konserwatorzy i fundatorzy. Jego Dostojność król Hiszpanii grzecznie prosił by Dama Madryt nawiedziła. I pomyśleć, że przyszła na świat w roku 1490.

Nagrody dla dziennikarzy RMF FM

Dziennikarze RMF FM co roku są doceniani w małopolskim plebiscycie przez kolegów po fachu. W ubiegłym roku wyróżnienie w kategorii Radio News zdobył nasz krakowski reporter Maciej Grzyb. Został nagrodzony za ujawnienie tajnego aneksu do umowy koncesyjnej na autostradę A4 Kraków - Katowice.

Rok wcześniej najlepszym dziennikarzem radiowym wybrano Marka Balawajdra, którego kapituła wyróżniła za ujawnienie afery korupcyjnej wokół byłego wiceministra zdrowia Bolesława Piechy. W tej samej edycji konkursu nagrodę zdobyli również autorzy programu "Wstawaj, szkoda dnia". Witold Lazar, Przemysław Skowron, Marcin Ziobro i Tomasz Olbratowski zostali docenieni za najlepszą publicystykę radiową. Bogdan Zalewski został natomiast wybrany najlepszym dziennikarzem internetowym za prowadzony przez siebie blog.

W 2008 roku kapituła postanowiła wyróżnić zakopiańskiego reportera RMF FM Macieja Pałahickiego (kategoria: Dziennikarz lokalny), który jako pierwszy dotarł do informacji o niedźwiadku zabitym przez turystów w Tatrach.

W roku 2007 Dziennikarzem Małopolski i najlepszym dziennikarzem radiowym uznany został Tomasz Olbratowski - autor porannych felietonów w RMF FM. Z kolei Wojciech Słoń zdobył wówczas nagrodę w kategorii: dziennikarz sportowy.

Nagroda Dziennikarzy Małopolski to inicjatywa środowiskowa - dziennikarze sami wyróżniają nią swoich kolegów za znaczące osiągnięcia rzecz społeczności Małopolski. Kapituła Konkursu przyznaje wyróżnienia w różnych kategoriach i dodatkowo - wyróżnienie specjalne dla osobowości medialnej roku.