W części szpitali drugi tydzień trwa zorganizowany przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL) protest. Wiadomo już, że dziś i w następnych dniach do strajku przyłączą się kolejne placówki. Według nich, tam gdzie protest jest prowadzony, pacjenci przyjmują go ze zrozumieniem.
Od dziś protest rozpoczął warszawski Instytut Hematologii. Od wtorku przyłączenie się do akcji zapowiada szpital na Bródnie. Przygotowania do strajku, który ma rozpocząć się jutro, trwają w ostrołęckim szpitalu specjalistycznym. Placówka będzie pracować jak na ostrym dyżurze.
W woj. śląskim od dziś do strajku przystępują lekarze z 6 kolejnych szpitali i zakładów opieki zdrowotnej. Tym samym liczba placówek objętych strajkiem wzrośnie tam do ok. 60.
W Wielkopolsce do protestujących dołączyli się lekarze z Koła. W całym regionie strajkuje teraz 20 szpitali. W kolejnych 10 trwają procedury niezbędne przed rozpoczęciem strajku.
Na Podkarpaciu strajkuje 23 spośród 27 szpitali. Rano do protestu przystąpił szpital w Jarosławiu.
W Szczecinie szpital kliniczny na Pomorzanach wchodzi od dzis w spór zbiorowy z dyrekcją i prawdopodobnie w czwartek dołączy do strajku.
W regionie kujawsko-pomorskim większość lekarzy zatrudniona jest na tzw. kontraktach, co uniemożliwia im podejmowanie akcji strajkowych. Dziś protest solidarnościowy, polegający na wykorzystaniu prawa do jednodniowych urlopów, podjęli lekarze ze Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Biziela w Bydgoszczy.
Lista strajkujących placówek:
Od 21 maja strajkowało 7 warszawskich szpitali: szpital przy ul. Banacha, szpital im. Orłowskiego, szpital przy ul. Barskiej, szpital przy ul. Stępińskiej, szpital Nowowiejski, Instytut Matki i Dziecka, szpital psychiatryczny w Drewnicy. Dziś w Warszawie strajkuje 5 placówek, kilka dalszych zamierza przeprowadzić w ciągu kilku dni symboliczne akcje protestacyjne.
W Instytucie Hematologii lekarze do godz. 10 będą na miejscu, a potem wyjdą z placówki. Pozostaną tylko ci na dyżurach. Nie będą działały specjalistyczne poradnie. Od wtorku przyłączenie się do akcji zapowiada szpital na Bródnie.
Do strajku przystąpią kolejne szpitale w których zakończono procedurę mediacji i przeprowadzono referenda strajkowe (m.in. szpital MSWiA przy ul. Wołoskiej, szpital przy ul. Litewskiej).
W całym województwie mazowieckim strajkują m.in.:
Szpital Powiatowy w Wołominie, Szpital Psychiatryczny w Drewnicy, Szpital Powiatowy w Kozienicach, Szpital Powiatowy w Wyszkowie, Szpital Powiatowy w Iłży, Radomski Szpital Specjalizstyczny, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu, Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Radomiu - Krychnowicach, Wojewodzki Szpital Specjalistyczny w Siedlcach, Szpital Miejski w Siedlcach, Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej.
Na Mazowszu strajkują obecnie 24 szpitale; w ostrołęckim szpitalu specjalistycznym trwają przygotowania do strajku lekarzy, który rozpocznie się od wtorku. Szpital będzie pracował jak na ostrym dyżurze. ostrołęckim szpitalu specjalistycznym. Placówka będzie pracować jak na ostrym dyżurze.
1. Wojewódzki Szpital Psychiatryczny - Andrychów
2. Szpitale Powiatowy - Chrzanów
3. ZOZ - Dąbrowa Tarnowska
4. Szpital Specjalistyczny - Gorlice
5. Wojewódzki Szpital Chorób Płuc - Jaroszowiec
6. Szpital Uniwersytecki - Kraków
7. Szpital im. Żeromskiego - Kraków
8. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy - Kraków
9. Wojewódzki Szpital Okulistyczny - Kraków
10. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Rydygiera - Kraków
11. Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego - Nowy Sącz
12. ZOZ - Nowy Targ
13. ZOZ - Olkusz
14. ZOZ - Oświęcim
15. ZOZ - Proszowice
16. ZOZ - Sucha Beskidzka
17. ZOZ - Wadowice
18. Szpital Ogólny i Instytut Chorób Płuc i Gruźlicy - Rabka
19. Szpital Rabka
20. Zespół Lecznictwa Ambulatoryjnego - Oświęcim
21. SPZOZ - Chełmek
Przed Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym nr 1 w Tychach przed południem lekarze zorganizują wiec i happening pod hasłem "Każą nam dorabiać - to dorabiamy". Zamierzają myć szyby w samochodach, przekonując, że w ten sposób mogą zarobić więcej niż w szpitalu. Lekarze ze szpitala Miejskiego w Siemianowicach Śląskich będą demonstrować pod hasłem "Dość wyzysku", a medycy z placówki w Pszczynie - "Ciężka praca; godna płaca".
W woj. śląskim od poniedziałku do strajku przystępują lekarze z sześciu kolejnych szpitali i zakładów opieki zdrowotnej. Tym samym liczba placówek objętych strajkiem wzrośnie tam do ok. 60.
Strajk kontynuuje około 50 szpitali, w tym większość dużych. Lekarze pracują jak na ostrym dyżurze, nieczynna jest większość przyszpitalnych przychodni, chyba że pracują w nich lekarze spoza szpitala lub ich specjalność jest szczególna, np. onkologiczna.
Śląski Urząd Wojewódzki uruchomił infolinię dla pacjentów. Pod numerami telefonów 032 20 77 628 (z telefonu komórkowego) oraz 0800 119 793 i 0800 196 006 (z telefonu stacjonarnego) można uzyskać informacje dotyczące czynnych oraz strajkujących placówek.
Na Podkarpaciu strajkuje 23 spośród 27 szpitali. Rano do protestu przystąpił szpital w Jarosławiu. Lekarze nie wypisują koniecznej dla administracji dokumentacji związanej z wypisaniem pacjenta ze szpitala. Opuszczający szpital pacjent otrzymuje tylko uproszczony wypis. Od początku protestu na Podkarpaciu lekarze nie wypisują zaświadczeń m.in. dla ZUS czy administracji.
Łącznie w akcji bierze udział około 2,5 tysiąca lekarzy. Strajk objął miedzy innymi wszystkie szpitale wojewódzkie (2 w Rzeszowie i po jednym w Krośnie, Przemyślu i Tarnobrzegu) oraz większość powiatowych.
Na Dolnym Śląsku około południa związkowcy zadecydują, czy strajk lekarzy w regionie przyjmie formę absencyjną. Teraz nie wypełniają dokumentacji dla Narodowego Funduszu Zdrowia. Wciąż strajkuje 13 szpitali na 70.
1. Szpital im. S.Staszica w Pile,
2. 111 Wojskowy Szpital w Poznaniu
3. SPZOZ w Kępnie
4. SPZOZ w Wolsztynie,
5. SPZOZ w Śremie
6. Woj. Szpital Zespolony w Kaliszu
7. Szpital im. Franciszka Raszei w Poznaniu
8. SPZOZ w Kościanie
9. SPZOZ w Gostyniu
10. SPZOZ w Nowym Tomyślu
11. SPZOZ w Trzciance
12. SPZOZ w Wągrowcu
13. Woj.Szpital Zespolony w Poznaniu
14. SPZOZ w Jarocinie
15. SPZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu
16. Szpital w Szamotułach
17. Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie - urlopy na żądanie
18. ZOZ Gniezno
W Wielkopolsce do protestujących dołączyli się lekarze z Koła. W całym regionie strajkuje teraz 20 szpitali. W kolejnych dziesięciu trwają procedury niezbędne przed rozpoczęciem strajku. W szpitalach w Międzychodzie, Krotoszynie i Lesznie lekarze biorą urlopy na żądanie. Wielkopolski OZZL pozostawił do uznania każdego szpitala zaostrzenie form protestu. Nie zaleca utrudnień dla pacjentów.
1. Szpital w Czerwonej Górze
2. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach
3. Szpital w Staszowie
4. Szpital Skarżysko-Kamienna
5. Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Opieki Psychiatrycznej Szpital Ginekologiczno - Położniczy w Kielcach
6. Szpital we Włoszczowie
7. Szpital w Busku Zdroju
8. Szpital w Ostrowcu
9. Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach
10. Szpital w Końskich
11. Szpital w Opatowie
12. Szpital w Sandomierzu
Nie strajkuje miedzy innymi Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy, szpital psychiatryczny w Morawicy oraz lecznica MSWiA.
Na 36 szpitali na Warmii i Mazurach strajk kontynuuje 5 placówek. Są to: szpital wojewódzki w Elblągu, szpital gruźlicy i chorób płuc w Olsztynie, szpitale powiatowe w Działdowie i Mrągowie oraz szpital psychiatryczny w Węgorzewie.
Nie strajkują szpitale w Łódzkiem. Nie zakończono bowiem wymaganych prawem strajkowych procedur.
Wszystkie szpitale w woj. zachodniopomorskim pracują dziś normalnie. Szpital kliniczny przy ul. Unii Lubelskiej – jedyny szpital w Szczecinie, który podjął strajk – przerwał
protest. Lekarze wrócili do normalnej pracy. W tej placówce przez ostatnie dwa dni ponad 20 lekarzy było na urlopach na żądanie. Jednak zawiesili strajk do piątku – czekają na wyniki rozmów OZZL z rządem.
Również szpital w Stragardzie Szczecińskim, który przyłączył się do protestu we wtorek, dziś już pracuje już normalnie. Tam lekarze też czekają na rozwój sytuacji. Pozostałe placówki w regionie funkcjonują bez przeszkód. Protest w województwie zachodniopomorskim miał raczej symboliczny charakter, ponieważ większość lekarzy jest zatrudnionych na kontraktach, więc nie mogą strajkować.
Strajkuje 10 szpitali, w tym 4 w Opolu.
W województwie lubuskim lekarze nie biorą czynnego udziału w tym proteście. Na 23 szpitale w regionie tylko kilka przygotowuje się do akcji.
W Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. czwarty dzień trwa głodówka 10 osób. Chodzi w niej nie tylko o poparcie strajku lekarzy, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi na dramatyczną sytuację finansową szpitala.
W Podlaskiem na 18 szpitali do strajku włączyły się trzy wojewódzkie: w Białymstoku, Łomży i Suwałkach. W Białymstoku, w większości przyszpitalnych poradni nie było w poniedziałek ani jednego lekarza. Pracowały jedynie poradnia chirurgiczna, kobieca i poradnie dziecięce. Pacjenci, z których większość była poinformowana o strajku, dzwonili wcześniej i pytali, czy wizyty odbędą się, część pacjentów nie przyszła na wyznaczone terminy.
Na Lubelszczyźnie strajku jeszcze nie ma, ale od 4 czerwca przystąpi do niego siedem szpitali
W regionie kujawsko-pomorskim większość lekarzy zatrudniona jest na podstawie tak zwanych kontraktów, co z prawnego punktu widzenia nie pozwala im na wchodzenie w spory zbiorowe z pracodawcą i uczestniczenie w strajku. W środę wszystkie przychodnie i szpitale pracują normalnie, a wyrazem solidarności ze strajkującymi w innych regionach jest oflagowanie budynków.
Na Pomorzu strajkuje 16 z 31 szpitali, w tym największe szpitale w Trójmieście. W środę dołączy do tego grona kolejny szpital, w którym zakończy się procedura niezbędna przed rozpoczęciem strajku. Nawet w tych szpitalach przyjmowani są pacjenci, których stan zdrowia uległ nagłemu pogorszeniu.
W tych szpitalach, w których odbywają się wizyty pacjentów u specjalistów, było w poniedziałek o wiele mniej osób niż zazwyczaj. Ci, którzy musieli odejść bez wizyty, w większości mówili, że rozumieją sytuację, niektórzy jednak głośno wyrażali niezadowolenie.
Jednym z największych szpitali akademickich w Polsce jest Akademickie Centrum Kliniczne Akademii Medycznej w Gdańsku. Jak twierdzi lekarz naczelny Centrum Marek Labon, w pierwszym dniu protestu „nie zostały naruszone prawa pacjenta", a świadczy o tym brak skarg czy poważnych nieporozumień z pacjentami. W istotny sposób została ograniczona praca poradni specjalistycznych, dotycząca w większości tzw. planowych pacjentów. Bez żadnych ograniczeń pracują poradnie dla osób po przeszczepach czy przyjmujące chorych na nowotwory.
Jednym z większych szpitali w województwie jest też Szpital Specjalistyczny im. św. Wojciecha Adalberta na gdańskim osiedlu Zaspa. Tutaj także przyjmuje się pacjentów tylko w stanach nagłych. Normalnie funkcjonuje pediatria i onkologia. Pacjentów oczekujących na pomoc w stanach nagłych jest mniej więcej tyle samo, ile w dni powszednie; niemal puste są natomiast korytarze przy poradniach specjalistycznych.
W Szpitalu Morskim im. PCK normalnie odbywa się leczenie chorych na oddziale onkologii.
Wśród placówek, w których ogłoszono strajk, są:
1. ACK Szpital AMG (Szpital „Dębinki” i Szpital „Kliniczna”) - Gdańsk
2. PCT Szpital Wojewódzki – Gdańsk
3. Szpital Specjalistyczny na Zaspie – Gdańsk
4. PCChZiG („Szpital Zakaźny”) – Gdańsk
5. WSP im. T. Bilikiewicza („Srebrzysko”) – Gdańsk
6. Szpital Dziecięcy –Polanki – Gdańsk
7. Szpital Miejski – Gdynia
8. Szpital Morski – Gdynia
9. ACMMiT („Medycyna Morska”) – Gdynia
10. Szpital Specjalistyczny w Wejherowie
11. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie
12. Szpital Wojewódzki – Słupsk
13. Szpital Psychiatryczny w Starogardzie Gdańskim
14. Szpital Powiatowy w Kartuzach
15. Szpital w Lęborku
16. Specjalistyczny Szpital Św. Jana w Starogardzie Gdańskim