Płaca minimalna ma wzrosnąć do 2250 złotych, Andrzej Dera ogłasza w rozmowie z Tomaszem Skorym, że prezydent poinformuje 7 sędziów o ich przejściu w stan spoczynku, Orban deklaruje w Parlamencie Europejskim, że "Węgry nie poddadzą się szantażowi", a pielęgniarki z Przemyśla kontynuują protest głodowy domagając się podwyżek. Tymi wydarzeniami żyła Polska i świat we wtorek. Najważniejsze informacje zebraliśmy dla Was w naszym podsumowaniu.

REKLAMA

Jest decyzja rządu ws. podwyżki płacy minimalnej

Podjęliśmy decyzję na Radzie Ministrów, żeby zarekomendować wyższą niż pierwotnie planowaliśmy płacę minimalną - na poziomie 2250 zł - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. To jest jednocześnie też symbol tego, że chcemy, żeby gospodarka polska opierała się o rozwój nie na niskich płacach, tylko na rosnących płacach - dodał.

O TYM, DLACZEGO TA PROPOZYCJA NIE ODPOWIADA ZWIĄZKOWCOM PRZECZYTACIE TUTAJ

Dera: Prezydent poinformuje 7 sędziów o ich przejściu w stan spoczynku

Ustawa mówi, że prezydent w ciągu 60 dni wydaje postanowienie o zgodzie na dalsze orzekanie (sędziów, którzy skończyli 65 lat - przyp. red.). I takie postanowienie pan prezydent wydał w stosunku do pięciu osób, natomiast jeśli chodzi o siódemkę (sędziów - przyp. red.), to przepis ustawy mówi w ten sposób: w momencie, kiedy prezydent nie podejmuje decyzji pozytywnej, po upływie 60 dni przechodzą w stan spoczynku - tłumaczy w Popołudniowej rozmowie w RMF FM sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera. My stosujemy przepisy prawa, tak jak w przypadku sędziów, którzy przeszli w stan spoczynku. Będzie informacja po upływie tego terminu, że przeszli w stan spoczynku - dodaje w rozmowie z Tomaszem Skorym. Prezydent skieruje taki rodzaj zawiadomienia nie wcześniej niż jutro - precyzuje.

CAŁA ROZMOWĘ TOMASZA SKOREGO Z ANDRZEJEM DERĄ DO ZOBACZENIA I PRZECZYTANIA TUTAJ

Orban w europarlamencie: Węgry nie poddadzą się szantażowi

Węgry nie poddadzą się szantażowi, będziemy bronić granic, zatrzymywać nielegalną migrację, bronić naszych praw - mówił w czasie debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu premier Węgier Viktor Orban. Na środę zaplanowane jest głosowanie nad rezolucją wzywającą do uruchomienia wobec tego kraju art. 7 unijnego traktatu.

JAK PRZEBIEGAŁA DEBATA O WĘGRZECH W PE PRZECZYTACIE TUTAJ

To był szok dla całego świata. Mija 17 lat od ataku na World Trade Center

We wtorek Nowy Jork uczci 17 rocznicę ataków terrorystycznych na World Trade Center. Zniszczony kompleks obiektów został w dużej mierze zastąpiony nowymi. W minioną sobotę otworzyła podwoje stacja metra Cortland Street.

WIĘCEJ O TRAGICZNYCH WYDARZENIACH SPRZED 17 LAT PRZECZYTACIE TUTAJ

Spychalski: Zarobki w Kancelarii Prezydenta nie powalają

Błażej Spychalski, nowy rzecznik prezydenta, był gościem Porannej rozmowy w RMF FM. Do niedawna był szefem Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Tomaszowie Mazowieckim. Czy dostanie odprawę za odejście ze stanowiska? Nie - powiedział Spychalski. Następca Krzysztofa Łapińskiego będzie teraz zarabiał zdecydowanie mniej. Takie są realia pracy w ministerstwach, pracy w Kancelarii Prezydenta. Zarobki oczywiście nie powalają - przyznał gość Roberta Mazurka. Jak dodał, "warto pracować dla Polski".

CAŁA ROZMOWA ROBERTA MAZURKA Z BŁAŻEJEM SPYCHALSKIM DO PRZECZYTANIA I ZOBACZENIA TUTAJ

Vital Heynen przed pierwszym meczem siatkarzy na MŚ: Powodów do zmartwień mam bardzo dużo

Trener polskich siatkarzy Vital Heynen na dzień przed rozpoczęciem ich występu w mistrzostwach świata cieszy się, że jego zawodników rozpiera energia i omijają kontuzje. Ale powodów do zmartwień mam bardzo dużo - zaznaczył w rozmowie z PAP Belg.

CAŁA ROZMOWA Z VITALEM HEYNENEM DO PRZECZYTANIA TUTAJ

Fiasko rozmów urzędników z pielęgniarkami. "Chcą nam dać 300 złotych"

Bez porozumienia zakończyły się wtorkowe rozmowy protestujących pielęgniarek i pielęgniarzy ze szpitala wojewódzkiego w Przemyślu z podkarpackim Urzędem Marszałkowskim. Kilkanaście osób od dziewięciu dni prowadzi protest głodowy. Pracownicy zapewniają, że nie odchodzą od łóżek pacjentów. I podkreślają, że "głodówka będzie trwała".

WIĘCEJ O PROTEŚCIE PIELĘGNIAREK PRZECZYTACIE TUTAJ

Marsjańskie łaziki będą łazić po Starachowicach

W najbliższy piątek w Starachowicach rozpocznie się największy na świecie konkurs łazików marsjańskich, czyli European Rover Challenge. Weźmie w nim udział ponad 40 drużyn z sześciu kontynentów. Na specjalnie przygotowanej trasie, wykonane przez nie łaziki będą wykonywać zadania przypominające rzeczywistą misję marsjańską, pokonywać przeszkody, pobierać próbki gruntu, prowadzić symulowane naprawy. Wszystko to na oczach publiczności. Na czym dokładnie zawody polegają i w czym są lepsze od poprzednich opowiadają RMF FM pomysłodawca i organizator imprezy, Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej i jeden z sędziów, Kamil Grassman z firmy Sener Polska.

CAŁA ROZMOWA GRZEGORZA JASIŃSKIEGO DO PRZECZYTANIA TUTAJ

Mizerny mecz Polaków. Remis uratowany w końcówce

Polska zremisowała z Irlandią 1:1 (0:0) w towarzyskim meczu piłkarskim, który rozegrano we Wrocławiu. Bramki zdobyli Aiden O'Brien w 53. i Mateusz Klich w 87. minucie. Jakub Błaszczykowski zagrał w barwach narodowych po raz 102. i wyrównał rekord Michała Żewłakowa.

WIĘCEJ O PRZEBIEGU MECZU PRZECZYTASZ TUTAJ