Statystyczny polski nauczyciel ma 42 lata, wykształcenie wyższe i jest kobietą - wynika z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej. W Polsce jest ponad 660 tysięcy nauczycieli. Dzisiaj mają swoje święto!

REKLAMA

Jak wynika z danych resortu edukacji, zawód nauczycielski należy do mocno sfeminizowanych - blisko 83 procent polskich nauczycieli to kobiety.

W minionym roku szkolnym najstarszy czynny zawodowo nauczyciel miał 86 lat, pracował w niepublicznej szkole policealnej. Z kolei najmłodsze wiekiem były trzy nauczycielki pracujące w przedszkolach niepublicznych, miały po 19 lat. Średni wiek polskiego nauczyciela to natomiast 42 lata i z roku na rok rośnie.

W danych MEN za rok szkolny 2012/2013 wynika, że najwięcej nauczycieli - 232 tysiące - uczy w szkołach podstawowych. W szkołach ponadgimnazjalnych uczy 135 tysięcy nauczycieli, w gimnazjach - 133 tysiące, a w przedszkolach - 93 tysiące.

Część nauczycieli jest zatrudniona poza szkołami i przedszkolami - m.in. w placówkach oświatowo-wychowawczych, placówkach kształcenia nauczycieli czy doskonalenia nauczycieli.

Łącznie w minionym roku szkolnym w systemie oświaty pracowało 662 tysiące nauczycieli.

Najwięcej nauczycieli (51,7 procent) osiągnęło najwyższy stopień awansu zawodowego, czyli jest nauczycielami dyplomowanymi. 26,7 procent osiągnęło stopień nauczyciela mianowanego, 16,6 procent - nauczyciela kontraktowego, a 5 procent to stażyści.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 roku w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.