Jeszcze w tym tygodniu Sejm może odebrać immunitet szefowi Samoobrony Andrzejowi Lepperowi. Dziś zbiera się sejmowa komisja regulaminowa, która oceni czy wniosek prokuratora generalnego w tej sprawie jest zasadny. Najpóźniej w piątek dojdzie do głosowania. W parlamentach III RP immunitety uchylano 11 razy.
Posiedzenie komisji regulaminowej będzie trochę przypominało prokuratorskie przesłuchanie, jednak pytań nie będzie zadawał prokurator ale posłowie. Na posiedzeniu będzie jednak prokurator generalny, który przedstawi uzasadnienie wniosku o pozbawieniu Leppera immunitetu. Na koniec komisja zadecyduje czy przychylić się do jego wniosku i zaproponować Sejmowi cofnięcie immunitetu lidera Samoobrony. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się najpóźniej w piątek: „Sprawa jest bardzo dobrze znana. Myślę, że na dzisiaj prawie każdy poseł ma wyrobiony pogląd na ten temat, w związku z tym jest to możliwe, żeby to było na tym posiedzeniu” – mówi RMF marszałek Sejmu, Marek Borowski. By uchylić immunitet, potrzeba co najmniej dwóch trzecich głosów.
W poprzednich trzech kadencjach parlamentów III RP immunitety uchylano już 11 razy. Posłowie zgodzili się na postawienie przed prokuratorem i sądem m.in. Leszka Millera (w związku ze sprawą tzw. moskiewskiej pożyczki), Jerzego Szmajdzińskiego (za spowodowanie wypadku samochodowego), Ireneusza Sekułę (za działalność na szkodę własnej firmy) czy Ryszarda Zająca (za nazwanie kilku polityków „palantami z Solidarności”). Dodajmy, że najczęstszym powodem poselskich kłopotów z prawem była jazda po pijanemu. Posłuchaj relacji reporterki RMF, Miry Skórki:
foto RMF
08:40