Musimy się liczyć z lokalnymi podtopieniami w związku ze zbliżającą się odwilżą - ostrzega Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Najbardziej zagrożone są tereny podgórskie położone w południowo-zachodniej Polsce. Tam w najbliższych dniach temperatura może osiągnąć nawet 10 stopni Celsjusza.

REKLAMA

Resort spraw wewnętrznych i podległe mu służby ograniczają się na razie do szczegółowego monitorowania zagrożeń i działań profilaktycznych. Strażacy są jednak w podwyższonej gotowości. Jak podkreśla szef straży, jego ludzie są gotowi, by w każdej chwili nieść pomoc. Strażacy zgromadzili już niezbędny sprzęt i są gotowi do akcji, jeśli dojdzie do podtopień - podkreśla też Małgorzata Woźniak z MSW. Dodaje również, że ewentualnym podtopieniom bardzo trudno będzie zapobiec. Ziemia jest bardzo zmrożona i jeśli pojawi się dużo wody, nie będzie miała jak wsiąkać - tłumaczy.

Resort zapewnia jednak, że większa powódź na razie nam nie grozi. Zbiorniki retencyjne są przygotowane na przyjęcie dużej ilości wody. W środkowych i dolnych odcinkach Wisły oraz Odry pracuje ponad 20 lodołamaczy. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaznacza jednocześnie, że sytuacja powodziowa mogłaby się zmienić, jeśli topnieniu śniegu towarzyszyłyby opady deszczu lub deszczu ze śniegiem w ilości 20-30 milimetrów na metr kwadratowy. Na razie jednak RCB nie przewiduje takich zagrożeń.

Fragment aktualnego komunikatu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa:

Na większości rzek występuje stała pokrywa lodowa, sytuacja na zlodzonych odcinkach jest stabilna. Lokalne podpiętrzenia na rzekach, związane z rozwojem pokrywy lodowej, nie są groźne ze względu na niskie i średnie stany wód. Potencjalne zagrożenie powodzią zatorową mogłoby się zwiększyć w przypadku gwałtownego ocieplenia, poprzedzonego intensywnym przyrostem pokrywy śnieżnej. Dodatkowym zagrożeniem mogłyby być opady deszczu rzędu 20 - 30 mm na dobę. Sytuacja wymaga ciągłego monitorowania.

Prognozowana sytuacja hydrometeorologiczna może skutkować potrzebą wydzielenia sił i środków z Sił Zbrojnych RP odpowiednich do usuwania zatorów lodowych metodą wybuchową. SZ RP utrzymują gotowość do wsparcia władz cywilnych i społeczeństwa w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych. Siły i środki wydzielane są zgodnie z zestawieniem zawartym w aneksie do Planu Zarządzania Kryzysowego MON "Udział Sił Zbrojnych RP w zwalczaniu powodzi i zjawisk lodowych."