Litwini powiedzieli ”tak” integracji z Unią Europejską - wynika z pierwszych, nieoficjalnych rezultatów referendum. Po przeliczeniu głosów z pierwszych kilku komisji obwodowych okazało się, że blisko 91 proc. uprawnionych głosowało za członkostwem we Wspólnocie. Frekwencja wyniosła ok. 65 proc.
Przedreferendalne sondaże, wskazywały, że wejście do Unii popiera ok. 66. proc. Litwinów. Niewykluczone jednak, że oficjalne wyniki (najprawdopodobniej zostaną podane w czwartek) będą zbliżone do wstępnych: Są to dane z kilku najmniejszych okręgów wyborczych, ale zazwyczaj pierwsze wyniki odzwierciedlają ogólną tendencję - mówił przewodniczący litewskiej komisji wyborczej. Na "nie" zagłosowało zaledwie 9 procent.
W czasie referendum, największą zagadką było to, czy frekwencja przekroczy wymagane 50 proc. Po południu wszyscy litewscy euroentuzjaści odetchnęli z ulgą, kiedy okazało się, że do urn poszło ok. 60 proc. uprawnionych do
głosowania. Przedwczoraj jednak nie byli tak spokojni, ponieważ głosowało mniej osób niż się spodziewano.Dlatego wczoraj od samego rana we wszystkich litewskich miastach prowadzone były kampanie agitacyjne. Największa litewska sieć supermarketów oferowała każdemu darmową butelkę piwa, soku, tabliczkę czekolady lub proszek do prania, jeśli tylko udowodnił, że oddał swój głos. Tam gdzie frekwencja była najniższa - czyli na wielu wsiach - skierowano dziesiątki autobusów, które przewoziły ludzi do lokali wyborczych. Nie dość, że przejazd był bezpłatny, to jeszcze można było dostać drobny upominek.
W referendach „tak” wejściu do Unii Europejskiej powiedzieli już Maltańczycy, Słoweńcy i Węgrzy. W Polsce referendum akcesyjne zaplanowano na 7-8 czerwca.
1 maja 2004 Unia ma się powiększyć o 10 państw: Czechy, Estonię, Polskę, Słowenię, Węgry, Cypr, Litwę, Łotwę, Słowację i Maltę.
Więcej o Unii Europejskiej znajdziesz w specjalnym raporcie RMF.
Rys. RMF
05:20