Prezes AGROunii Michał Kołodziejczak usłyszał w poniedziałek zarzuty karne w związku z protestem rolników, który odbył się w Warszawie w połowie marca. Mężczyzna ma odpowiedzieć m.in. za zniszczenie nawierzchni jezdni.

REKLAMA

Wymowny obraz polskiego rolnictwa. Rozoone na opatki. Jestemy w stolicy na pl Zawiszy. #AGROpowstanie #AGROunia pic.twitter.com/CJqAponTXO

kolodziejczak_m13 marca 2019


W poniedziałek rano przed komendą rejonową policji na warszawskiej Ochocie zebrali się rolnicy związani z AGROunią.

W Polsce gminnej, Polsce powiatowej my jesteśmy rozumiani, niestety schody zaczynają się tutaj w Warszawie, która oderwała się od polskiej rzeczywistości - mówił podczas pikiety Michał Kołodziejczak. Dodał, że "nazywanie rolników, którzy stają w obronie miłości do polskiej ziemi chuliganami, bandytami, jest wysoko nieodpowiednie i nienormalne.". Jesteśmy ostatnim bastionem polskości. (...) Nikt z nas się nie cofnie (...) Obrzydliwej nagonce na nas, na rolników, postawimy się - mówił.

Warszawa agrounia https://t.co/yt7cSCKcWD

MarekStudzinski13 marca 2019


O godz. 11 rozpoczęło się przesłuchanie Kołodziejczaka. Jak powiedział w rozmowie rzecznik komendanta stołecznego policji kom. Sylwester Marczak, prezes AGROunii został wezwany na przesłuchanie w charakterze podejrzanego.

Mężczyźnie przedstawiono zarzuty z artykułu 288 kodeksu karnego, czyli zniszczenia mienia w postaci nawierzchni jezdni oraz sygnalizatora przy ulicy Grójeckiej w Warszawie. Usłyszał także zarzut brania czynnego udziału z zbiegowisku - powiedział kom. Marczak.

Za zniszczenie mienia grozi do 5 lat więzienia. Udział w zbiegowisku opisany w art. 254 p. 1 kodeksu karnego zagrożony jest nawet trzyletnim pozbawieniem wolności.

W środę 13 marca rolnicy związani z AGROunią zablokowali pl. Zawiszy. Na jezdnię wysypali jabłka, podpalili opony. Protest nie był zgłoszony w ratuszu. Został zorganizowany jako zgromadzenie spontaniczne.