Ponad 8 tysięcy odwołań funkcjonariuszy podległych MSWiA, którym w związku z ustawą dezubekizacyjną obniżono emerytury i renty trafiło do warszawskiego sądu okręgowego - dowiedział się reporter RMF FM. Ta liczba lawinowo wzrasta, a sędziowie prognozują, że takich odwołań może być kilkakrotnie więcej.

REKLAMA

Gdy odwołania funkcjonariuszy masowo zaczną trafiać na wokandę okaże się, czy sąd w związku z tym zostanie sparaliżowany. Ale - jak zapewniło naszego reportera szefostwo warszawskiego sądu okręgowego - od kilku miesięcy przygotowywano się na czarny scenariusz.

Powstała specjalna sekcja, która będzie się zajmować tylko odwołaniami. Zwiększono obsadę całego wydziału - między innymi o trzy etaty sędziowskie, pięć etatów urzędniczych. Do wydziału delegowano też 3 sędziów rejonowych. Podjęto także działania, by zwiększyć powierzchnię biurową.

Gdyby doszło do zatorów, gotowy jest wniosek o wyznaczenie innego sądu do rozpatrywania odwołań, a także scenariusz rozdzielenia po 20 spraw miesięcznie na każdego sędziego w warszawskim sądzie okręgowym.

Kogo obowiązuje ustawa dezubekizacyjna?

Ustawa dezubekizacyjna weszła w życie 1 października 2017 roku. Obniża emerytury i renty za okres "służby na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 roku do 31 lipca 1990 roku (w połowie 1990 roku powstał UOP). Na mocy nowych przepisów, emerytury i reny byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie mogą być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS: emerytura - 2,1 tys. zł (brutto), renta - 1,6 tys., renta rodzinna - 1,8 tys.

Informacje o przebiegu służby funkcjonariuszy sprawdzał IPN. Instytut wystawił dla Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA ponad 49 tys. informacji o przebiegu służby. Ustawa dezubekizacyjna objęła blisko 39 tys. osób. Różnica wynika m.in. z tego, że dzieci, które pobierały rentę skończyły już naukę i świadczenia im nie przysługują, a także dlatego, że część osób już nie żyje.

W ustawie wymieniono cywilne, wojskowe instytucje i formacje, w których służba uważana jest w myśl przepisów ustawy za służbę na rzecz totalitarnego państwa PRL. W katalogu IPN znalazły się: Resort Bezpieczeństwa Publicznego Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, Komitet ds. Bezpieczeństwa Publicznego a także jednostki organizacyjne podległe tym instytucjom.

W katalogu znalazły się także służby i jednostki organizacyjne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, jednostki wypełniające zadania wywiadowcze i kontrwywiadowcze, wypełniające zadania Służby Bezpieczeństwa, wykonujące czynności operacyjno-techniczne niezbędne w działalności Służby Bezpieczeństwa a także odpowiedzialne za szkolnictwo, dyscyplinę, kadry i ideowo-wychowawcze aspekty pracy w SB.

Przepisami ustawy została objęta kadra naukowo-dydaktyczna, naukowa, naukowo-techniczna oraz słuchacze i studenci m.in. Centrum Wyszkolenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Legionowie, Wyższa Szkoła Oficerska MSW w Legionowie, Szkoła Chorążych Milicji Obywatelskiej w Warszawie, a także Wydział Pracy Operacyjnej w Ośrodku Doskonalenia Kadry Kierowniczej MSW w Łodzi. Kolejna grupa instytucji i formacji, które znalazły się w katalogu, to jednostki organizacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej i ich poprzedniczki, m.in. informacja wojskowa, wojskowa służba wewnętrzna, zarząd II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

(mpw)