Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji - zdaniem Aleksandra Kwaśniewskiego, porannego gościa RMF – powinna podać się do dymisji. Prezydent uważa, że skoro podczas prac nad ustawą o radiofonii i telewizji dochodziło do matactw, to Juliusz Braun i pozostali członkowie Rady powinni zrezygnować z zajmowanych funkcji.

REKLAMA

Skoro szafujemy tymi apelami. To ja też mam apel - skoro słyszę, że przewodniczący Krajowej Rady bez żadnej wątpliwości uważa, że nad ustawą odbywały się dziwy i można to nazwać matactwem, to ja też oczekuję jakiejś decyzji. Nie wyobrażam sobie żebym był szefem instytucji, gdzie świadomie widzę, że dokonują się matactwa - mówił w wywiadzie dla RMF prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Dlatego też zdaniem prezydenta Braun powinien chociażby na znak protestu podjąć jakieś kroki, choćby podając się do dymisji. Co więcej, według Aleksandra Kwaśniewskiego z zajmowanych funkcji powinni zrezygnować wszyscy członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Ja mam taki apel jako prezydent - aby tę sprawę Rada oceniła w swoim gronie. I w całości podała się do dymisji

W sobotę przed sejmową komisją śledczą przewodniczący KRRiT Juliusz Braun zeznał, że przy pracach nad nowelą ustawy o rtv mataczono. Zaznaczył, że słowa "matactwo" nie używa w znaczeniu prawnym, a jedynie potocznym. Braun sam przyznał się do kilku błędów. Potwierdził, że sekretarz Rady Włodzimierz Czarzasty był jedynym autorem kontrowersyjnych zapisów w nowelizacji ustawy o rtv, dotyczących koncentracji mediów.

Dodajmy, że prezydent Aleksander Kwaśniewski ma jeszcze dziś rozmawiać z marszałkiem Sejmu na temat przebiegu dalszych prac nad nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji. Mimo sprzeciwu opozycji komisja kultury nadal pracuje nad kontrowersyjnym prawem. Zwolennikiem kontynuowania tych prac jest także premier Leszek Miller

PIERWSZE KOMENTARZE CZŁONKÓW KRRIT

W lutym zarząd spółki Radio Muzyka Fakty, właściciela radia RMF, złożył do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Miałoby ono polegać na działaniu na szkodę radia RMF i podmiotów z nią stowarzyszonych.

Zawiadomienie złożono po ponownej decyzji Rady, która mimo werdyktu Naczelnego Sądu Administracyjnego, zakazała stacji nadawania programów lokalnych. Przypomnijmy, że jesienią ubiegłego roku NSA orzekł, że Krajowa Rada złamała prawo.

PRZECZYTAJ CAŁOŚĆ WYWIADU Z PREZYDENTEM ALEKSANDREM KWAŚNIEWSKIM

14:10