Episkopat Polski wybrał nowego przewodniczącego. Został nim metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Wojda. Zastąpił on arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, który pełnił funkcję przewodniczącego KEP przez 10 lat.

REKLAMA

Nowy przewodniczący jest pallotynem. Ma 67 lat. Od 3 marca 2021 r. jest metropolitą gdańskim.

Arcybiskup Tadeusz Wojda to klasyczny hierarcha bez właściwości, kandydat kompromisowy, który ma zadowolić wszystkich i nie prezentuje wyrazistej linii - komentuje dziennikarz RMF FM Tomasz Terlikowski. Z diecezji arcybiskupa Wojdy dochodzą też informacje, że niestety nie prowadzi we właściwy sposób spraw o nadużycia seksualne. Osoby zaangażowane w te kwestie mówią wprost: w tej sprawie to jedna z najtrudniejszych diecezji. Arcybiskup Wojda nie rozumie też ich zdaniem sensu nadużycia wobec bezbronnych dorosłych - dodaje Terlikowski.

Kandydatami na przewodniczącego mogli być tylko biskupi diecezjalni, których obecnie jest 42.

Natomiast zgodnie ze Statutem KEP prawo do udziału w głosowaniu mieli wszyscy członkowie Konferencji Episkopatu, czyli biskupi diecezjalni i pomocniczy oraz biskupi pełniący szczególne zadania w Konferencji Episkopatu, zlecone przez Stolicę Apostolską lub przez samą Konferencję. Członkami Konferencji nie są zaś biskupi-seniorzy.

Kto był wśród kandydatów?

Wśród kandydatów na przewodniczącego - oprócz Wojdy - wymieniano metropolitę częstochowskiego abp. Wacława Depo, metropolitę katowickiego abp. Adriana Galbasa SAC, metropolitę łódzkiego kard. Grzegorza Rysia oraz metropolitę gnieźnieńskiego - prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

Kadencja przewodniczącego trwa 5 lat. Możliwa jest reelekcja na kolejne 5 lat.

Jak wyglądają wybory przewodniczącego KEP?

Procedura wyboru zaczyna się od zgłaszania kandydatur przy obecności większości biskupów, którzy powinni być wezwani. Każdy z głosujących biskupów oddaje głos na jedną osobę. Wybór jest dokonany, gdy kandydat otrzyma 50 proc. plus jeden oddany głos.

Głosowanie jest tajne i odbywa się na specjalnie przygotowanych kartkach.

Jeśli po pierwszej turze nikt nie uzyska większości głosów, odbywa się drugie głosowanie, a po nim trzecie. W ostatnim biskupi głosują tylko nad dwoma kandydatami, którzy otrzymali największą liczbę głosów w drugiej turze i wybiera się zwykłą większością głosów. W sytuacji, jeśli dwie osoby otrzymają taką samą liczbę głosów, wówczas wybrany zostanie kandydat starszy wiekiem.

Następnie jest on pytany, czy przyjmuje wybór. Jeśli potwierdzi - zostaje przewodniczącym. Jeśli nie - głosowanie jest powtarzane.

Nowy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przejmuje obowiązki z chwilą wyboru.

Episkopat czekają nie tylko wybory przewodniczącego na kadencję 2024-2029, ale także wiceprzewodniczącego. Sposób wyboru jest taki sam. Do tej pory funkcję tę przez dwie kadencje pełnił abp Marek Jędraszewski.

Przewodniczący KEP - zgodnie ze statutem - zwołuje Radę Stałą, zebranie plenarne, radę biskupów diecezjalnych oraz przewodniczy obradom podczas tychże zebrań. Ponadto zaprasza wyjątkowo i w szczególnych przypadkach na zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski inne osoby, po wysłuchaniu Prezydium KEP.

Kieruje on całą Konferencją Biskupów, która koordynuje wszystkie prace duszpasterskie i charytatywne w Polsce i stanowi normy prawne Kościoła w Polsce. Przesyła sprawozdania i dokumenty z zebrań plenarnych oraz rady biskupów diecezjalnych do Stolicy Apostolskiej za pośrednictwem Nuncjatury Apostolskiej.